Csokoládés darázsfészek, a legütősebb foszlós kelt tészta
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Annyival jobban szeretek péksüteményeket és kelt tésztákat készíteni, mint tortákat, hogy az utóbbi időben egyre többször vegyül a két műfaj a kezeim között.
Ugyanaz a gyerek találta ki ezt a süteményt, akinek a fejéből a csodás kakaóscsiga-torta is kipattant. Egyrészt a tésztája egy vajasabb, tömörebb kelt tészta, ami sokkal nehezebb, ugyanakkor a formáját is jobban megtartja a zsírszegényebb tésztákhoz képest. Másrészt a csiga nem egy nagy tekervényben alkot tortát, hanem sok kis csigában, amik egymásra halmozódnak, majd miközben megduzzadnak, kitöltik a tortaformát.
Ezeket a kis csigákat így aztán akár tördelni is lehet, miután a sütemény kisült. Hagyományosan a darázsfészek készül ezzel a technikával, de abba eredetileg dió kerül, vagy egyszerűen vaj és cukor, de ebben az esetben már Ferdinánd a neve.
A cukorszirup koronázza meg
Ugyanúgy, mint a babka, ez a sütemény is kap egy nagy adag cukorszirupot a végén, ami az egészet ragacsossá és még csodálatosabbá teszi. A sok-sok vajtól, tölteléktől és sziruptól ráadásul sokáig puha marad, nem mintha lenne esélye megélni a másnapot.
Kakaós darázsfészek
Hozzávalók 12 adaghoz
A tésztához
- 500 gramm finomliszt
- 0.5 teáskanál só
- 2.5 deciliter tej
- 7 gramm porélesztő
- 3 evőkanál cukor
- 2 darab tojássárgája
- 50 gramm vaj
- 1 deciliter víz
A töltelékhez
- 3 evőkanál kakaó (cukrozatlan)
- 3 evőkanál porcukor
- 3 evőkanál vaj
A sziruphoz
- 70 gramm cukor
- 1 deciliter víz
Elkészítés:
A langyos tejben elkeverjük az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot. A tálba szórjuk a lisztet és a sót, hozzáadjuk a tejes keveréket és a tojásokat is. Elkeverjük, majd mikor körülbelül összeállt, hozzágyúrjuk a lágy vajat is, és az egészet addig dagasztjuk, míg sima felületű, nem ragacsos tésztát kapunk. Letakarva egy órán át, langyos helyen hagyjuk kelni.
A tésztát téglalap alakúra nyújtjuk, megkenjük a puha vajjal, megszórjuk a kakaóval, majd a porcukorral, feltekerjük. Ujjnyi vastag csigákat vágunk belőle. Egy tortaformát kibélelünk sütőpapírral és kirakosgatjuk a csigákkal. Letakarva hagyjuk kelni további fél órát.
A sütőt előmelegítjük 170 fokosra, és körülbelül háromnegyed óra alatt megsütjük a csigatortát. Közben a vizet összeforraljuk a cukorral, és a szirupot félretesszük. Amikor aranyszínűre sült a sütemény, kivesszük, és miközben hűl, meglocsoljuk a sziruppal.
Fotók: Ács Bori/Sóbors