Sokáig puha káposztás pogácsa: jó sok borssal lesz igazán finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A réteges káposztás pogácsa magában is finom, de nyugodtan kínálhatod sült kacsacomb mellé is köretként.
Ahány ház, annyi szokás, bizony, még a pogácsa is eltérően készül, minden családban másra esküsznek. A pogácsa a magyar gasztronómia fontos eleme, még a szegény legény is hamuban sült pogácsával indul világot látni, de a ballagásokon is bekerül a diákok tarisznyájába a sós nassolnivaló. A kedvelt finomságból rengetegféle sülhet, lehet túrós, sajtos, vajas, krumplis, tepertős, káposztás.
A káposztás pogácsa nagyon tartalmas, laktató. A zöldséget elő kell készíteni, le kell reszelni, majd puhára dinsztelni. Utóbbi történhet olajon, kacsa- vagy libazsíron. Szerintem zsíron készítve sokkal finomabb lesz a káposzta, plusz mivel a tésztára kell kenni, majd hajtogatni, sokkal porhanyósabb lesz tőle a pogácsa. Dinsztelés során cukrot is adhatsz a káposztához, majd karamellizáld szép barnára, de nem kötelező. Ha sok lett a káposzta és nem akarod az egészet a tésztára kenni, fagyaszd le, máskor is felhasználhatod egy újabb adag pogácsa vagy káposztás tészta készítésénél. A káposzta szereti a fűszereket, szerintem jó borsosan a legfinomabb, de érdemes ízlés szerint adagolni, kóstolj a dinsztelés során.
A kisült pogácsa másnap is finom: miután kihűlt, alaposan csomagold be és tárold hűtőben, mivel a káposzta miatt gyorsan romlik szobahőmérsékleten. A pogácsa tésztájában a vaj fontos szerepet tölt be, akár 20 dekagramm is kerülhet bele, de ha zsírt is használsz a káposztához, bőven elég a 10 dekagramm. A tartalmas pogácsát köretként is kínálhatod, sült kacsa mellé szuperül illik.
Káposztás pogácsa
Hozzávalók 50 darabhoz
- 1 fej káposzta (kisebb)
- 3 evőkanál kacsa- vagy libazsír
- só és bors ízlés szerint
- 1 deciliter tej
- 1 teáskanál kristálycukor
- 7 gramm élesztő (por)
- 50 dekagramm finomliszt
- 2 darab tojássárgája
- 3 evőkanál tejföl
- 10 dekagramm vaj
- 1 darab tojás
Elkészítés:
A káposztát reszeljük le, majd zsiradékon dinszteljük meg, sóval és borssal ízesítsük.
A lisztet szitáljuk keverőtálba.
A langyos tejben keverjük el a kristálycukrot és a porélesztőt, várjuk meg, míg felfut (4-8 perc).
A felfutott élesztőt öntsük a liszthez, közben kezdjük egybedolgozni, a tojássárgáját, tejfölt, lágy vagy olvasztott vajat is adjuk hozzá, dagasszuk addig a tésztát, míg elválik az edény falától. Letakarva kelesszük 30 percig.
A megkelt tésztát lisztezett felületen nyújtsuk ki, utána kenjük rá a dinsztelt káposztát.
A káposztával megkent tésztát hajtsuk össze. Először a tetejétől, majd az aljától a közepéig, utána jobbról, majd balról is hajtsuk a közepéig. A tésztát takarjuk le, 30 percig pihentessük, utána nyújtsuk ki, majd ismét hajtogassuk össze a tésztát, pihentessük. A hajtogatást még kétszer ismételjük meg, aztán nyújtsuk ki fél centi vastagra és pogácsaszaggatóval vagy pohárral szúrjuk ki a tésztát.
A pogácsákat fektessük sütőpapírral bélelt tepsire, takarjuk le és kelesszük 30 percig, utána kenjük le felvert tojással. Toljuk 180 fokosra előmelegített sütőbe és süssük aranybarnára (körülbelül 15-25 perc).
Fotó: Botos Claudia/Sóbors