Karácsonyi narancsos olajos piskóta – Sokáig puha és illatos marad
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Így készíts otthon dubaji pisztáciás csokit: gasztroajándéknak is tökéletes
Krémes, mexikói forró csoki: pikáns fűszer is kerül bele
Fűszeres narancslekvár: nem hiányozhat az ünnepi asztalról
Ropogósra sült tört burgonya: parmezán pirul a tetején
Zselés szaloncukrokat teszteltünk: nem a legdrágább győzött
Három igazán ravasz trükkel érjük el, hogy ez a piskóta csodásan szaftos és levegős legyen és az is maradjon.
A karácsony nálunk nem egy estéből, hanem legalább három-négy, néha több felvonásból, ebédekből, vacsorákból, különböző körökben megrendezett baráti és családi ünneplésekből áll. Hiába sütünk előre alapvető, kötelező és az ünnepeken átívelő süteményeket, bejgliket, flódnikat és hókifliket, mégis mindig megmarad bennünk az az érzés, hogy a karácsonyi süteményestál nem egyenlő a desszerttel. Ha ünnep, akkor legyen igazán az, ne sajnáljuk belőle az édeset, tehát kell egy, az étkezést lezáró édesség is.
Mivel azonban ilyenkor napokon át folyamatosan eszünk, jobb, ha az a desszert könnyű, és mivel hagyni akarunk helyet a többi süteménynek is, nem fog belőle egyszerre sok elfogyni, tehát az sem árt, ha másnap is puha marad.
Sokáig puha, illatos piskóta
Ez a torta tudja mindezt: könnyű, habos állagú piskóta, ami két trükknek köszönhetően másnap, sőt, harmadnap is ugyanolyan finom, puha lesz, mint mikor megsütöttük. Az első, hogy olajjal készül, ennek pedig rengeteg előnye van. Egyrészt egészen más, a megszokottól merőben eltérő jelleget ad a tésztának, másrészt egyszerűsíti az elkészítését, hiszen nem kell olvasztani, kikeverni, egyszerűen a tálba kell önteni. Olaj ráadásul mindig van otthon, akkor is, ha a boltok zárva vannak, kevésbé romlékony, mint a vaj, tehát hirtelen támadt sütési vágyak is könnyen csillapíthatók a segítségével.
A másik trükk a tojások hosszas keverése: ennél a tésztánál nem kell kettéválasztani a sárgáját és a fehérjét, viszont hosszan, alaposan ki kell keverni őket, míg egészen ki nem fehérednek.
A narancsillatot egy különleges narancsszirup adja a süteménynek, amivel alaposan meglocsoljuk, miután megsült. Az illatos levet egészen magába szívja hűlés közben, így nem fog tudni kiszáradni sem.
A harmadik trükk a darált mandula: akár a liszt teljes mennyisége lecserélhető lenne vele, ha gluténmentesnek szánnánk, ebben a receptben van benne egy kevés a szépen szelhető állag kedvéért.
Narancsos-mandulás piskóta
Hozzávalók 10 szelethez
A piskótához
- 150 gramm darált mandula
- 100 gramm finomliszt
- 1 csipet só
- 4 darab tojás
- 100 gramm cukor
- 150 milliliter étolaj
- 1 teáskanál reszelt narancshéj
A narancssziruphoz
- 1 darab narancs
- 50 gramm cukor
- 1 deciliter narancslé
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 180 fokon. Egy tortaformát kikenünk olajjal, az aljába sütőpapírt teszünk, amit - a formát sablonnak használva - körbevágunk.
A darált mandulát elkeverjük a liszttel és a sóval. A tojásokat tálba ütjük, hozzáadjuk a cukrot és az olajat, valamint a reszelt narancshéjat, és alaposan kikeverjük, lehetőleg gépi habverővel.
Amikor egészen kifehéredett, több részletben hozzákeverjük a mandulás-lisztes egyveleget.
Az előkészített tortaformába öntjük, és a sütőbe tesszük. Körülbelül fél óra alatt megsütjük - ha egy tűt belészúrunk, és tisztán jön ki, jó.
A sziruphoz a narancshéjat gyufaszálakra vágjuk, és a narancs levében puhára főzzük. Hozzáadjuk a cukrot, és tovább főzzük, míg fel nem olvad benne teljesen.
A kész süteményt még melegen, a tortaformában hagyva megszurkáljuk egy hosszú tűvel, majd meglocsoljuk a még szintén meleg sziruppal. Hagyjuk állni, míg egészen ki nem hűl.
Fotók: Ács Bori/Sóbors