Vajtól és tejszíntől krémes borsmártás: egyszerre lágy és pikáns
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A borsmártásban az a legjobb, hogy bármilyen fajta egész borssal készülhet, legyen az sima fekete, ínycsiklandó zöld vagy éppen tarka - amilyen éppen van otthon, vagy amelyiket a legjobban szeretjük.
Kiskoromban nem tudtam elképzelni, hogy egy borsból, ráadásul egész borsszemekből készülő mártás finom lehet. Aztán egyszer ettem egy krémes, zöldborsos szószt, és az felülírta az addigi előítéleteimet.
A finom borsmártás titka abban rejlik, hogy nem kell - és nem is szabad - porrá őrölni a borsot, éppen csak felekbe, negyedekbe, kisebb darabokba törjük a szemeket, de maradhat pár darab egészben is. Így az ízük is jobban fog érvényesülni és az illatuk is zseniális lesz. Ehhez a legpraktikusabb egy kis mozsár, de ha nincs ilyenünk, akkor tegyük a borsszemeket egy zacskóba, és párszor menjünk át rajtuk egy sodrófával.
A szósz pikantériáját a pirítás adja. Én elmondhatatlanul imádom a pirult bors illatát, az egész lakást belengi, utánozhatatlan az aromája.
A mártásba worcestershire szósz és marhahús alaplé kerül, az előbbi elhagyható, azonban az utóbbi lételeme a borsmártásnak, úgyhogy ha nincs lefőzve alaplevünk, akkor vagy vegyünk egy nagy levegőt és álljunk neki, vagy vészmegoldásként használjunk leveskockát. De azt tényleg csak vészmegoldásként. A borsmártás egyébként mindenhez illik, sült, párolt zöldségek és húsok mellé is jó, de steakkel az igazi.
Borsmártás
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 evőkanál vaj
- 2 darab mogyoróhagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál egész bors (tarka, zöld, fekete)
- 1 opcionális Worcestershire szósz
- 125 milliliter marhahúsos alaplé
- 250 milliliter tejszín
- ízlés szerint só
Elkészítés:
Adjuk hozzá az apróra vágott mogyoróhagymát, dinszteljük, míg átlátszó nem lesz, majd mehet hozzá az összetört fokhagyma is.
Az egész borsszemeket tegyük egy mozsárba, enyhén törjük meg, nem kell túl apróra, maradhatnak benne egész szemek is. A tört borsból egy evőkanállal adjunk a hagymákhoz, picit pirítsuk le a borsot.
Mehet rá a worcestershire szósz és az alaplé, majd keverjük bele a tejszínt is. Ízesítsük sóval.
Alacsony lángon, gyöngyözve főzzük a szószt, amíg be nem sűrűsödik, ez kb. 8-10 percet vesz igénybe. Akkor jó, ha befogja a fakanál hátulját.
Fotó: Getty Images