Mamaféle krumplis lángos tejfölös, újhagymás feltéttel – Magában falatozva is isteni finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A legkirályabb hazai street food a lángos, igazi klasszikus, amit sosem fogunk megunni.
A lángos a régi strandidők, hétvégi piacos reggelik elmaradhatatlan, bő olajban sült tésztás finomsága, amit a leggyakrabban fokhagymás olajjal megkenve falatozunk, de a sajtos-tejfölös változat is nagyon népszerű. A kelt tésztából készült lepény feltétje persze más is lehet, káposzta, sült szalonna, lecsó, de még virslit is csomagolhatunk bele és úgy süthetjük ki a tésztát, szóval tényleg nagyon izgalmassá tudjuk tenni.
Régebben mindig megvolt a törzshelyünk, ha jó lángosra éheztünk, ez általában hétvégén kora reggel történt, amikor is nagybevásároltunk. A város legjobb lángosát szerintem a Hunyadi téri piacon sütötték, a feltétet sosem sajnálták róla. Annak idején, mikor még kislány voltam, mindig a szüleimmel tartottam, hisz a szombati reggeli a lángos volt a piacon - hogy ma mi a helyzet ott, azt nem tudom, rég jártam arra. Idővel, ha szóba került a lángos, inkább összedobtuk mi.
A kedvenc receptünk a mamától maradt ránk, a lepény tésztájába krumpli kerül, amitől sokkal puhább lesz, így készítve magában is isteni, de azért tegyünk rá valamit, úgy mégiscsak jobb.
Krumplis lángos
Hozzávalók 6 személyre
- 40 dekagramm liszt
- 30 dekagramm krumpli
- 7 gramm élesztő
- 1 nagy csipet só
- 1 bögre tej
- 1 teáskanál cukor
- 3 evőkanál tejföl
- olaj a sütéshez
Elkészítés:
A krumplit tisztítsuk meg, kockára vágva főzzük puhára, majd szűrjük le, még melegen villa segítségével törjük finom állagúra.
Az élesztőt egy bögre langyos tej és a cukor társaságában futtassuk fel.
A lisztet és a sót keverjük össze, majd adagoljuk a még langyos krumplihoz, ezután az élesztős keverék és a tejföl is a tálba kerül, jól dolgozható tésztát dagasztunk belőle. Fontos, hogy a kezünk ügyében legyen még liszt és tejföl, hisz ha túl ragadós, lisztet kell még hozzáadni, ha viszont az ellenkezője, akkor a tejfölből kell annyi, amennyitől jól dolgozható tésztánk lesz. A dagasztott tészta tetejét kicsit hintsük meg liszttel, majd konyharuhával fedjük le, meleg helyen hagyjuk kelni.
A szépen megkelt tésztát enyhén lisztezett deszkára szedjük és kis cipókra osztjuk, ha nagyobb gombócokat vágunk a tésztából, akkor olyan 6-8 darab lesz belőle, kisebb méretűből több jön ki. A kis cipóinkat 15 percig hagyjuk pihenni, majd vékonyra húzva vagy nyújtva bő olajban süssük aranybarnára. A krumplis lángos magában is finom, de a tetejére kerülhet tejföl, sajt, fokhagymás olaj, póréhagyma vagy pirított szalonnakockák.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors