Fűszeres szilvalekvár sütőben készítve: sem cukor, sem tartósítószer nem kell hozzá
A sütőben sült szilvalekvár cukor és tartósítószer nélkül is tökéletes. A sűrűségét magad határozhatod meg.
Igazi hagyományos nagyirecept a máglyarakás, amely úgy jó, ahogy van, de azért egy-két kisebb változtatást nyugodtan eszközölhetsz a recepten.
Én most a baracklekvárt szilvalekvárra cseréltem, az alma mellé pedig körtét kevertem, mindkettő nagyon jól illik a máglyarakásba. A mazsola most kimaradt, mert nálunk senki nem rajong érte – na jó, pontosabban én nem –, alapnak pedig szikkadt zsemléket használtam. Bármilyen megszáradt péksüti működik egyébként, úgyhogy maradékfelhasználó receptnek sem utolsó a desszert.
A sütőben szépen összeállnak a rétegek, a zsemléből tészta lesz, a gyümölcsökből édes töltelék, de a tojáshab koronázza meg a desszertet.
A zsemléket vágjuk kockákra, tegyük egy tálba. Öntsük fel a tejjel, majd hagyjuk állni, míg előkészítjük a többi hozzávalót.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
A tojásokat válasszuk ketté. A tojássárgáját keverjük habosra 15 deka cukorral és a vaníliás cukorral. Öntsük ezt a keveréket a tejes zsemlére, keverjük vele össze.
Az almát és a körtét hámozzuk meg, vágjuk szeletekre. Olvasszuk meg a vajat egy serpenyőben, dobjuk rá az almát és a körtét, szórjuk rá a fahéjat és 2 evőkanál cukrot. Addig pároljuk, míg nagyjából megpuhulnak, 5 percig.
Vajazzunk ki egy 20x25 centis tepsit. Borítsuk bele a zsemlés keverék felét. Arra kanalazzuk rá az almás-körtés réteget, majd ismét a zsemle következik. A tetejét kenjük meg 2 evőkanál szilvalekvárral. Ha túl sűrű a lekvár, keverjük ki egy kevés vízzel.
Toljuk a sütőbe 20 percre.
Közben a tojásfehérjét verjük kemény habbá 2 evőkanál cukorral és 2 evőkanál szilvalekvárral. Kenjük a habot a máglyarakás tetejére, majd toljuk vissza 10-15 percre, míg a teteje megpirul.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors
@sobors.hu