Miért sütünk libát Mártonkor? Elmondjuk, és receptet is mutatunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ha Márton nap, akkor újbor és liba. Ha pedig van Márton a családunkban, akkor mi lehetne jobb meglepetés, mint egy isteni libacombot készíteni neki. Ezzel a recepttel biztosan garantált lesz a siker.
A hagyomány szerint aki Mártonkor nem eszik libát, koplalni fog az egész következő évben. Egyébként mosni és teregetni sem ajánlott ilyenkor, legalábbis állattartóknak, mert oda lesz a jószága annak, aki ilyesmire vetemedik. Ha nem kockáztatnánk az egész éves koplalást, vagy egyszerűen csak szeretjük a libát, itt az alkalom.
Mivel a magyar konyhákban megszokott méretű sütőkbe egy egész libát nemigen tudunk bepasszírozni, reálisabb választás inkább a mell vagy a comb, aztán az állat többi részéből - már, ha egyben vettük meg - főzzünk egy jó levest. Ezzel meg is van a kétfogásos ünnepi ebéd, az egész család hálás lesz a fáradozásunkért.
A libamellet csinálhatjuk úgy,ahogy a kacsamellet, csak adjunk neki oldalanként plusz 3-5 percet. Szóval, hogy nézzünk meg minél több verziót, legyen most libacomb. Mielőtt nekiállnánk sütni, főzni, nézzük meg, rendesen szőrtelenítve van-e az állat. Ha szükséges, korrigáljunk. Kevés tollat kézzel, sokat szemöldökcsipesszel érdemes kihúzgálni.
Libacomb sütése
Hozzávalók 4 adaghoz
- 6 darab libacomb
- 2 darab nagy fej vöröshagyma
- 2 darab fokhagyma
- 1 darab jó adag szárzeller
- 4 darab alma
- 3 darab sárgarépa
- 1 darab rendes kupica jóféle pálinka
- 3 deciliter pohár víz
- 1 darab rozmaring (ág)
- 1 darab kakukkfű (ág)
- 1 teáskanál só
- 1 kávéskanál bors
Elkészítés:
2. A libacombokat egy nagy serpenyőben kevéske vajon oldalanként 2-3 perc alatt kicsit megpirítjuk, először a bőrös oldallal kezdjük, aztán fordítjuk. Ha egy kis színt kaptak, bőrükkel felfelé rápakolgatjuk őket a zöldségek tetejére.
3. Az egészet megsózzuk, megborsozzuk, és nyakon öntjük a pálinka és egy pohár víz keverékével. Végül rácsorgatjuk a serpenyőből a libacombokból kisült vajas zsírt is.
4. A sütőt kb. 160 fokra melegítjük, a tepsinket pedig jó szorosan lefedjük, ha nincs fedele, alufóliával. Három óráig felé sem nézünk.
5. Ha ez letelt, ellenőrizzük, megpuhultak-e a combok, a villának akadálytalanul kell belecsúsznia. Ha puhák, kicsit följebb vesszük a sütő hőmérsékletét, mondjuk 180 fokra, és újabb, nagyjából fél óra alatt megpirítjuk a combokat, hogy a bőrük jó ropogós legyen. Mi most rozmaringos tepsis krumplival és almás párolt lila káposztával ettük.