A klasszikus lekváros bukta receptje
A házi készítésű, foszlós, sok lekvárral töltött buktának nincs párja. Másnapra sem szikkad meg.
Mi, magyarok imádjuk a kelt tésztákat, a belőlük készült süteményeket. Az egyik örök kedvenc a kakaós csiga. Amerikában is népszerű a péksütemény, csak ők nem kakaóval gazdagítják a tésztát, hanem fahéjjal.
Amerikában élő ismerőseim bűnös szenvedélye a fahéjas csiga. Az elbeszéléseik alapján ez az a finomság, amely annyira megbolondította őket, hogy felszaladt néhány nem kívánt kiló a süti miatt. Ott több változatban is készítik, népszerű pekándióval vagy fehér mázzal lekenve. Többen utóbbira esküsznek, én is közéjük tartozom, mascarponéval lekenve a sütemény fenomenális lesz! Ha te is szereted a kelt tésztát és a fahéj ízét, akkor feltétlen próbáld ki a finomságot!
A langyos tejbe keverjük bele az élesztőt és a cukrot, takarjuk le, 5-8 percig hagyjuk, hogy felfusson.
A lisztet szitáljuk keverőtálba és forgassuk egybe a sóval.
A felfutott élesztőhöz adjuk hozzá a tojássárgáját, majd a liszttel összedolgozva dagasszunk belőle fényes, rugalmas tésztát. Ha szükséges, 1-2 evőkanál tejfölt is adhatunk a tésztához. Az összeállt tésztához dagasszuk hozzá a vajat is.
A begyúrt tésztát helyezzük tiszta edénybe, a tetejét kenjük le olajjal, takarjuk le, majd 1 óra alatt kelesszük a duplájára.
A megkelt tésztát nyújtsuk vékonyra, majd kenjük meg olvasztott vajjal.
A fahéjat a porcukorral keverjük össze, majd szórjuk a vajas tésztára.
A tésztát a hosszabb oldalától indulva tekerjük fel. A tésztát vágjuk egyforma, 1-2 ujjnyi vastag csigákra.
A csigákat szorosan pakoljuk egymás mellé vajjal kikent tepsire. Takarjuk le őket, és 20 percig pihentessük. Ezután toljuk 180 fokos sütőbe, és 15-20 perc (sütőtől függően néhány perccel több is lehet) alatt süssük aranybarnára.
A máz hozzávalót keverjük össze, majd kenjük a még meleg csigákra.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors
Olvasd el ezt is!