Német krumplisaláta ropogós szalonnával: egytálételként is megállja a helyét
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A burgonyasaláta kapcsán a legtöbbünknek a majonézes szósszal összekevert krumplikockák jutnak az eszünkbe, amit hidegen a legjobb fogyasztani.
A gyerekkorom egyik mumusa a burgonyasaláta volt, "köszönhetően" annak, hogy a vendégségekben sokszor borzalmas ízű valamit szolgáltak fel ezen a néven. A rossz élmények után évekig rá se mertem nézni a hideg, tejfölös vagy majonézes salátákra, valahogy mindig eszembe jutottak azok a rémes próbálkozások. Étteremben és vendégségben ma is távol tartom magamat tőle, a saját konyhában készült krumplisalátákat azonban bátran kóstolom, szívesen fogyasztom.
El kell árulnom, azóta is görcsbe rándul a gyomrom, ha vendégségbe megyek, félek, mivel fognak kínálni. Érzéseimet mosollyal palástolom, miközben a katasztrofálisan sikerült krumplisaláta élménye újra felidéződik bennem. Szerencsére azért jó dolgokkal is találkozik az ember, így volt ez az egyik ismerősömnél, aki nem is akármilyen krumplisalátával kínált, német recept volt: már majdnem visszautasítottam, de a látvány és a mennyei illat bátorsággal töltött el. Életem egyik legfinomabb krumplisalátája volt, én inkább köretként tálalom, de önmagában is megállja a helyét.
Német krumplisaláta
Hozzávalók 6 adaghoz
- 2 kilogramm burgonya
- 1 fej vöröshagyma
- 1 fej lilahagyma
- 6 szál újhagyma/zöldhagyma (zöld végével együtt)
- 20 dekagramm császárszalonna
- 1 evőkanál dijoni mustár
- 3 evőkanál almaecet
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- 1 csokor petrezselyem
- kevés olaj
Elkészítés:
A burgonyákat alaposan mossuk meg, majd héjastul, egészben tegyük a fazékba, mehet mellé a megpucolt vöröshagyma félbevágva, majd öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi. Addig főzzük, amíg a burgonya puha lesz. Ezután szűrjük le, és várjunk, amíg kihűl - öntsünk rá hideg vizet -, addig a saláta többi hozzávalójával tudunk foglalkozni.
A szalonnát kockázzuk ízlés szerint, tegyük serpenyőbe, és közepes lángon pirítsuk, míg ki nem sül a zsírja, ha szükséges, adhatunk hozzá kevés olajat. A szalonnakockákat jó ropogósra készítsük, miután elkészültünk, szedjük ki egy tányérra őket.
A lilahagymát kockázzuk apróra, a szalonna kisült zsírjában üvegesre dinszteljük, félretesszük.
A megtisztított újhagymákat finomra karikázzuk.
A burgonyákat pucoljuk meg, majd vágjuk kockára vagy karikázzuk össze. A burgonyát egy nagyobb méretű tálba tesszük, hozzáadjuk a dinsztelt lilahagymát, a pirított szalonnakockákat, a finomra vágott újhagymákat, ízlésünk szerint sózzuk, borsozzuk, majd mehet rá a mustár és az almaecet. Alapos keverés következik. Tálalásnál finomra vágott petrezselyemmel is megszórhatjuk.
Fotó: Getty Images