Hatlapos, orosz mézes torta: a tejszíntől és méztől különösen selymes a töltelék
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az orosz torta hallatán a legtöbbünknek a hófehér mennyország, az oroszkrémtorta jut az eszünkbe, pedig van még egy orosz, soklapos édesség, amelyben a méz dominál.
Már a látványa rabul ejt, soklapos, magas desszert, hófehér krémmel töltve. Kezdjük is a töltelékkel. Tejszín, görög joghurt és vanília találkozik a krémben, ez kerül az édes lapok közé. Ennek az elkészítése a legegyszerűbb, alapos egybedolgozás után már csak rá kell kenegetnünk a tésztalapokra.
A torta sarkalatos része a tészta, melyet közepesen lobogó láng felett, fazékban állítunk össze. Margarint és mézet fogunk hevíteni, ezután levesszük az edényt a tűzről, és tovább folytatjuk a kissé ragadós tésztánk kialakítását. Kicsit macerás folyamat, de 6 lapot kell kihoznunk a tésztából. A megmaradt tésztát érdemes ugyanúgy megsütni, morzsaállagúra őrölve felhasználhatjuk a torta tetejének díszítésénél.
A tortatöltelék úgy tökéletes, ahogy van, de ha szeretnénk még jobban a méz irányába vinni, akkor cukor helyett tehetünk bele azt, úgy is nagyon finom lesz.
Orosz mézes torta
Hozzávalók 12 szelethez
Tészta:
- 180 gramm vaj
- 230 gramm méz
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 5 darab tojás
- 750 gramm liszt
- 1 csipet só
Krém:
- 500 gramm habtejszín
- 200 gramm görög joghurt
- 70 gramm cukor vagy méz
- 1 teáskanál vaníliaaroma
- tej a lapok kenéséhez
Elkészítés:
Tészta:
Magas falú edénybe tegyük bele a margarint és a mézet, kezdjük el hevíteni, gyakran kevergetve 5 perc alatt hagyjuk besötétedni, majd adjuk hozzá a szódabikarbonát, alaposan keverjük el, utána vegyük le a tűzről.
A tojásokat verjük fel, apránként csurgatva adagoljuk a mézes szirupba, alaposan keverjük el. Miután a tojásokat elkevertük, a lisztet szitáljuk a keverékbe, mehet még bele 1 csipet só, ezután homogén tésztát keverünk. Az érzékeny, kissé ragadós állagú tésztánkat lisztezett felületre öntjük, kicsit átdolgozzuk, ha szükségesnek érezzük (ha nagyon ragadós), kis lisztet adunk hozzá, de vigyázzunk, nem baj, ha kicsit lágy a tésztánk. A tésztát 6 egyforma méretű darabra osztjuk, egy éjszakára hűtőbe tesszük pihenni.
A sütőpapírból 6 darabot készítsünk elő, amiken a torta lapjait fogjuk megsütni. A lapok lehetnek kocka vagy kör alakúak, a lényeg, hogy egyforma tésztákat alkossunk. A nyújtásnál kicsit lisztezzük meg a nyújtófánkat, igyekezzünk vékony lapokat nyújtani a tésztából.
A lapokat sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, a tészta felszínét szurkáljuk meg villával, utána 180 fokos sütőben 8-10 perc alatt készre sütjük a lapokat.
Krém:
A tejszínt a görög joghurttal, cukorral és a vaníliaaromával kézi mixer segítségével habbá verjük.
Kezdjük el a tortánkat összeállítani. Keressünk egy szép tálcát, helyezzünk rá egy tortalapot, a felszínét kenjük meg tejjel, utána jöhet a krém. Mielőtt újabb tésztalapot tennénk rá, kenjük meg tejjel a krémet, arra kerüljön a tészta alja, majd a felszínét is megkenjük tejjel, aztán megint a krém, és addig ismételjük ezt a folyamatot, míg az összes tésztalapot elhasználjuk. A tortánk tetejét alaposan megkenjük krémmel. Ha több tésztát készítettünk vagy formázásnál maradt tésztafelesleg, süssük meg, daráljuk finomra és szórjuk meg vele a tortánk tetejét. Díszítésnél mandulát is használhatunk.
Fotó: Getty Images