Francia, tejszínnel dúsított póréhagyma-krémleves: elegáns és könnyű
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A póréhagyma csodálatos dolgokra képes hagymaféle, amit kár nem kihasználni. A franciák egyik legelegánsabb levesének is ő az alapja.
A póréhagyma ugyanis tekintélyes mennyiségű vajjal, lassan párolva, nem pirítva, mélyen édes ízű és krémes állagú lesz. Ez adja az alapját az egyik kedvenc krémlevesemnek, amit a franciák nyáron hidegen is esznek, ez a Vichyssoise. Viszonylag átlagos, egyszerű levesről van szó, vaj, hagyma, krumpli, alaplé vagy húsleves és némi tejszín kerül bele.
Eddig egyszerű a dolog, ennek a levesnek azonban az állaga kulcsfontosságú. Ha nem sima és légies, semmit nem ér az egész, a megmaradt darabkák vagy a durvaság itt illúzióromboló lehet, ezért hacsak nem elképesztően erős a turmixgépünk, akkor muszáj lesz átpasszírozni egy szűrőn az egész levest.
Az élelmiszerhulladék-csökkentés jegyében és amúgy is, a póréhagyma szárait külön megpirítottam a kenyérkockákkal együtt, ebből lett a levesbetét: a hagyományon kívül álló, de annál jobb, megoldást érdemes kipróbálni.
Póréhagyma-krémleves
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 evőkanál vaj
- 2 darab póréhagyma kisebb
- 2 darab krumpli
- 1 liter húsleves
- 2 deciliter tejszín
- ízlés szerint szerecsendió
- ízlés szerint só
Elkészítés:
A póréhagymát nagyon alaposan megmosom, a szárait félreteszem, a fehér részeket feldarabolom. A krumplit meghámozom, felkockázom.
Alacsony lángon felolvasztom a vajat, belekeverem a hagymát és nagyon lassú tűzön puhára párolom. Felöntöm a húslevessel, hozzáadom a krumplit, a húsleves sósságától függően sózom. Addig főzöm, míg minden puha nem lesz, ekkor alaposan leturmixolom, ha kell, átszűröm. Hozzáadom a tejszínt és a szerecsendiót, újra felforralom.
Serpenyőben, kevés vajon megpirítom a felkarikázott hagymazöldet. Ezzel a levesbetéttel tálalom.
Fotók: Ács Bori/Sóbors