Pofonegyszerű perzsa fűszerkeverék: grillezéshez és mártogatósként is használhatod
Aki hallott már a Perzsa Birodalomról, annak bizonyára nem kell bemutatnunk a perzsa kultúra és gasztronómia végtelen sokszínűségét.
Ennek a szaftos, fűszeres és illatos ételnek a különlegességét a csirkemelldarabok és a pác összhangja, illetve a hozzáadott pritaminpaprika adja.
A pácot, amelyben olyan aromás fűszerek kapnak helyet, mint az őrölt kömény, az édes pirospaprika, a Cayenne-bors, a koriander, a friss rozmaring, a fokhagyma vagy a citromlé, már előző nap elkészítheted, így akár egy egész éjszakát is tudnak benne pácolódni a húsok.
A paprikát nyersen is hozzáadhatod, de sokkal autentikusabb, ha előtte sütőben meggrillezed olívaolajjal bekenve, majd ha megsültek, letakarod egy fóliával, amíg kihűlnek. Ennek a módszernek köszönhetően a paprikát pillanatok alatt ki tudod majd csumázni, és a héját is le tudod róla kapni. A hús pedig kap egy finom, füstös aromát, amely végül megadja az étel pikáns ízét.
A csirkemelleket vágjuk fel kisebb darabokra (3x3 cm), és tegyük egy mély tálba.
Szórjuk rá a páchoz szükséges száraz fűszereket a csirkére, illetve adjuk hozzá a friss rozmaringot és kakukkfüvet is.
Ezután locsoljuk meg az egészet a citrom kifacsart levével és az 1 dl olívaolajjal. Kézzel alaposan keverjük össze a pácot a húsokkal.
A bepácolt húst pihentessük minimum 3 órán át a hűtőben, hogy a fűszerek alaposan átjárhassák azt.
Ha letelt a pihentetési idő, egy serpenyőben - akár kisebb adagokra bontva - süssük le pár perc alatt a csirkemelldarabokat. (A pácot tegyük félre, még kelleni fog.)
Ha mindet lesütöttük, szedjük ki és tegyük félre őket.
A pritaminpaprikákat mossuk meg, töröljük szárazra és kenjük be olívaolajjal. Ha kész, helyezzük egy közepes méretű, sütőpapírral kibélelt tepsibe, és tegyük be a 180 fokra előmelegített sütőbe. Kb. 20 perc alatt készre sülnek. (Ha van grillfokozat, azon pirítsuk.)
A sütést követően vegyük ki a tepsit, és takarjuk le egy konyharuhával.
Amíg a paprikák hűlnek, egy magas falú serpenyőben hevítsük fel az olívaolajat vagy a vajat, és tegyük rá a felaprított vöröshagymát dinsztelni.
Amikor már kezd üvegesedni, szedjük rá a korábban lepirított húsokat, kanalazzuk rá a tálban maradt páclevet, öntsük fel az 1 dl fehérborral, majd adagoljunk hozzá a húsalapléből is. Nem szükséges már az elején mindet hozzáadni, érdemes porciózva, ha a vége felé nem lenne elég szaft a hús alatt, tudjunk még hozzáadni anélkül, hogy az étel veszítene az ízeiből.
Utána hagyjuk főni kb. 30 percig, fedő alatt.
Amíg fő a ragu, vágjuk apró kockákra a korábban meggrillezett és időközben megpucolt és kicsumázott paprikákat. Adjuk a raguhoz. Ez a lépés azért fontos, mert ettől kap a ragu egy édeskés, füstös ízt, amely végül teljessé teszi az ételt.
A paprikás ragut főzzük további 20-30 percig, majd ha eléggé szaftosnak és ízletesnek találjuk, már tálalhatjuk is.
Fotók forrása: Horváth Kitti Gabriella/SóBors