Szaftos, fűszeres rakott kel - Extra tejföllel a legjobb
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A rakott kel az az étel, amiért imádok kifőzdékbe járni. Pedig szegény kelkáposzta méltatlan helyen szerepel a háztartásomban, ezt az egyetlen változatot szeretem belőle, de ezt nagyon.
Gyerekkoromban konkrétan a világból ki lehetett kergetni a kelkáposztafőzelékkel. A mai napig nem a kedvencem, nem is főzök otthon, pedig most már imádom a főzelékeket. A kelkáposzta egészen addig volt mellőzött zöldség, amíg egyszer egy kifőzdében meg nem láttam a rakott kelt a napi ajánlatok közt. Ráadásul tejföllel kínálták, amit mindig mindenhez szeretek.
Első olvasásra elég bonyolultnak tűnt az elkészítése, de ami miatt elhatároztam, hogy otthon is megsütöm, a fűszerezése volt. Egyik alkalommal ugyanis megéreztem a vegeta ízét a kifőzdében vett verzióban, ami arra sarkallt, hogy saját magamnak fűszerezzem a kelkáposztás finomságot.
A rakott ételek amúgy is nagy kedvenceim. Rakott krumpli, rakott zöldbab, rakott kel, minden jöhet. Laktató, finom fogások ezek, zöldséggel, hússal gazdagon megrakva. Bár az összeállítása bonyolult egy kicsit, utána már csak be kell tenni a sütőbe, és nincsen vele több munka.
A rakott kel magyaros fűszerezésű, viszonylag nehéz étel, de kis trükkel diétásabb változatot is lehet készíteni belőle. Bár hagyományosan sertéshúsból készül, ettem már pulykahúsból is finomat - ilyenkor a hangsúly a fűszerezésen és a több zsiradék használatán van.
Tálaláskor ízlés szerint lehet extra tejföllel kínálni, én biztosan teszek rá.
Rakott kel
Hozzávalók 4 adaghoz
- 250 gramm rizs
- 1 fej kelkáposzta
- 60 dekagramm darált sertéshús (comb vagy lapocka)
- 2 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál fűszerpaprika
- 1 kávéskanál köménymag (őrölt)
- 1 darab babérlevél
- 400 gramm tejföl
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
Elkészítés:
Eközben a rizst sós vízben fedő alatt megfőzzük. Nem baj, ha egy picit keményebbek maradnak a szemek, sütés közben még úgyis puhulnak.
A kelkáposzta leveleit nagyobb darabokra vágjuk és forró vízben kifőzzük, majd egy konyharuhára tesszük, hogy a nedvességet beszívja.
A tölteléket keverjük össze a rizzsel. A sütőt melegítsük elő 180 fokra.
Állítsuk össze a rakott kelt: egy jénai vagy bármilyen mélyebb hőálló tál alját béleljünk ki a levelekkel, sózzuk meg, tegyük rá a tejfölt és a tölteléket, majd ezt a műveletet kétszer ismételjük meg.
Tegyük be a sütőbe, és 30-35 perc alatt süssük meg.
Fotó: Szász Eszter/ Só&Bors