Kívül roppanós, belül krémes sajtos roló – Visszarepít a gyerekkorba
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Nem állítom, hogy ez lesz a leggyorsabban elkészíthető sós falatka, de azt igen, hogy megéri nekiállni.
Vannak olyan ételek a gyerekkoromból, amelyeket feltétel nélkül szeretek, ilyen a lekváros piskótatekercs vagy az ischler. Igaz, ezek főként édessségek, de én gyerekkoromban nagyon rossz evő voltam, kivéve, ha süteményről volt szó, mert azokból bármennyit meg tudtam enni. A sós ropogtatnivalók közül nem sokat szerettem, de a sajtos rolóval kivételt tettem.
A sajtos roló a legtöbb pékségben és cukrászdában kapható, de kevés helyen igazán finom. Bár elég tömény a krémje, vigyázni kell, hogy ne legyen túl vajas. Szükséged lesz hozzá speciális fémhengerekre is, amelyekre a tésztát – ami egyébként bolti leveles tésztából is tökéletes – tekered majd. Az egész készítésében ez az egyetlen kicsit macerásabb elem, onnantól kezdve már csak a krémet kell betöltened a hengerekbe. Érdemes elkészíteni, mert biztos, óriási sikered lesz vele.
Sajtos roló
Hozzávalók 18 darabhoz
- 1 csomag leveles tészta
- 1 darab tojás (a kenéshez)
- 6 darab tojássárgája
- 600 milliliter tej
- 60 gramm liszt
- 1 kávéskanál só
- ízlés szerint bors
- 120 gramm vaj (puha)
- 300 gramm gouda sajt (reszelt)
- 100 gramm reszelt sajt (két oldalára)
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
A leveles tésztát terítsük le, és a hosszanti oldalán vágjunk belőle 1 centiméteres csíkokat. A formákat vékonyan vajazzuk meg, és tekerjük fel rájuk a tésztacsíkokat úgy, hogy éppenhogy fedjék egymást. Fektessük sütőpapírral bélelt sütőbe, és kenjük meg felvert tojással. Süssük a rolókat 20 percig, amíg aranybarnák nem lesznek, majd vegyük ki a sütőből, és amikor már nem tűzforrók, óvatosan húzzuk le a fémformákról. (Én egy icipicit összenyomtam a formákat, úgy könnyebben le lehetett húzni róla a rolót. Tényleg óvatosan kell, mert nagyon törékeny.)
Míg a tészta sül, készítsük el a krémet. Egy nagyobb lábasban keverjük össze a tojássárgáját, öntsünk hozzá egy kevés tejet, szórjuk bele a lisztet, sózzuk, borsozzuk, majd közepes lángon tartva, folyamatosan kevergetve öntsük hozzá a maradék tejet. Vegyük még lejjebb a hőmérsékletet, és állandóan keverve főzzük pudingállagúra. Olyan állagot kell kapni, mint a mézes krémes krémje, csak itt sós változatban. Ha már elég sűrű, keverjük bele a sajtot, majd vegyük le a tűzről, takarjuk le folpackkal, és hagyjuk kicsit hűlni. Keverjük bele a vajat, majd 5-10 percre tegyük be a hűtőbe.
Tegyük a krémet nyomózsákba, és töltsük meg vele a tésztarolókat, a két végét pedig nyomkodjuk bele reszelt sajtba.
Fotó: Szász Eszter /Sóbors