Savanyított, ecetes lilahagyma pár perc munkával: a hűtőben hetekig eláll

10
Nyomtatás
eceteslilahagyma
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Húsok mellé szuper kiegészítő, a savanyított lilahagyma picit édes, picit sós, minden ételt feldob.

A savanyúság - szerintem - szubjektív dolog, ki a savanykásabb, ki az édeskésebb, ki a sósabb ízeket kedveli. Az én nagymamám mindig cukros-ecetes lében teszi el a zöldségeket - nem sajnálja belőle sem az ecetet, sem a cukrot -, így én ezt a megszokott ízt keresem, de szerencsére a savanyúlé is ízlésre szabható.

Mikor összemelegíted az ecetet, vizet, cukrot, sót, nyugodtan kóstold meg a levet, ekkor még lehet hígítani, sózni vagy éppen édesebbre készíteni. Első körben mindig kevesebb ízesítőt tegyél bele, utólag még lehet pótolni, de kivenni már nem lehet belőle. Azt se feledd, hogy ezt a levet nem magában fogod iszogatni, a hagyma íze nem lesz ennyire intenzív, ráadásul húsok/köret mellé még kevésbé fogod érezni, úgyhogy az nem baj, ha a felöntőlevet önmagában még túl savanykásnak érzed.

Ha elkészült a lé, még forrón öntsd rá a vékonyra szelt lilahagymára, majd rögtön zárd le a befőttesüveget, hogy vákuum képződjön. Így sokáig eláll majd a savanyított hagymád, de ha egyszer kinyitottad, már a hűtőben tárold.

Ecetes lilahagyma

eceteslilahagyma2

Hozzávalók 6 decihez

  • 2 közepes fej lilahagyma
  • 1.5 deciliter almaecet
  • 3 deciliter víz
  • 1.5 teáskanál
  • 2 evőkanál cukor
  • 1 teáskanál egész bors (tarka)
  • 1 darab babérlevél
Recept idők

Elkészítés:

A lilahagymát pucoljuk meg, vágjuk vékony karikákra vagy gyaluljuk le. Tegyük egy legalább 6-7 deciliter űrtartalmú befőttesüvegbe.

A vizet és az ecetet öntsük egy kis lábasba, adjuk hozzá a cukrot, a sót, a borsot és a babérlevelet. Melegítsük őket össze, mikor a cukor és a só is felolvadt, kapcsoljuk le alatta a lángot. Nyugodtan meg lehet közben kóstolni, ízlés szerint lehet édesebb, savanykásabb.

Öntsük az átszűrt, forró ecetes vizet a hagymakarikákra úgy, hogy mindenhol ellepje azokat. Zárjuk le a befőttesüveget, rázzuk meg, majd hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, tegyük hűtőbe, legalább pár órát hagyjuk összeérni, de minél tovább áll, annál finomabb lesz.

Fotó: Sági Zsófia/Sóbors

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon