Szójás-mogyorós csirke, avagy gung bao, otthon - Jobb, mint a kifőzdében
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Mindenekelőtt muszáj leszögezni, hogy ez az étel biztosan nem illik pontosan semelyik kínai gasztronómiai kultúra receptúrjába, de ez nem baj.
Mert ugyanakkor elképesztően gyors, egyszerű és éppen csak annyira különleges, hogy még a gyerekek sem nyafognak a szokatlan ízek miatt, sőt, imádják. A szójaszósz sós és a gyömbér éppen a csípős határán álló friss íze kiválóan alkalmas arra, hogy elkezdjük őket a különlegesebb ízekhez szoktatni.
Ez a kínai gung bao egyszerűsített, gyerek szájhoz és finnyásabb felnőtt ízléshez igazított változata. Nem csíp, ezért ajánlott utólag megoldani a hozzá illő és kellő kapszaicin mennyiséget csilipehellyel vagy csiliszósszal, illetve persze annak, aki kizárólag csípőskedvelő közönségnek főz, már a gyömbérrel együtt érdemes az ételhez adni.
Mogyoró, szójaszósz, gyömbér, ezek mindenhol fellelhető alapanyagok, az egyetlen különleges hozzávaló a szecsuáni bors, de ezt sem nehéz beszerezni, rengeteg ázsiai vagy keleti fűszerboltban kapható.
Szójás-mogyorós csirke
Hozzávalók 4 adaghoz
- 600 gramm csirkemell
- 3 evőkanál étkezési keményítő
- 1 ujjnyi darab gyömbér
- 3 evőkanál sötét szójaszósz
- 1 teáskanál cukor
- 2 evőkanál rizsecet
- 3 gerezd fokhagyma
- 4 marék mogyoró
- ízlés szerint újhagyma zöld
- ízlés szerint csili
Elkészítés:
A csirkét kis darabokra kockázom és megszórom az étkezési keményítővel. Alaposan elkeverem, hogy vékony rétegben bevonja a húsdarabokat. Egy kis tálkába reszelem a fokhagymát, a gyömbért, hozzáadom a rizsecetet (vagy más, enyhe ecetet), a szójaszószt és a szecsuáni borsot és a cukrot is. Előkészítek egy nagy, mély, nehéz serpenyőt vagy wokot, és nagyon forróra hevítem. Beleteszem az étolajat, és gyorsan megpirítom benne a húst. Amikor mindenütt átsült és kis színt is kapott, ráöntöm a szójás keveréket, alaposan átforgatom, és még egy-két percig pirítom. A mogyorót száraz serpenyőben megpirítom, és a csirkére szórom, majd újhagyma zölddel tálalom. Jázmin rizs passzol hozzá.
Fotók: Ács Bori/Só és bors