Krémes, tejszínes lencsefőzelék pillanatok alatt - Laktató, gyors fogás a hűvös napokra
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A rohanós hétköznapok megmentője az így készült lencsefőzelék, ráadásul alig kell hozzá valami.
Véleményem szerint nem ördögtől való a konzervzöldség használata, főként, amikor hullafáradtan, este, a semmiből kell vacsorát készíteni a családnak. Nincs mindig idő előregondolkodni és nincs mindig energia órákig főzni, mégis kell valamit az asztalra tenni.
A lencse, a bab, a csicseri, mind-mind viszonylag sokáig főnek, így ezeket érdemes néha konzervre cserélni. Természetesen elkészíthető a főzelék száraz lencséből is, ebben az esetben előző éjszaka áztasd be vízbe a hüvelyest, másnap öntsd le róla az áztatóvizet, végül töltsd fel annyi friss vízzel vagy alaplével, amennyi ellepi.
Én már évek óta tejszínnel készítem a lencsét, nagyon jól passzol hozzá, sokkal selymesebb lesz tőle az összhatás. A főzelék sűríthető saját magával is, de ha hígnak ítéled meg, akkor egy kis keményítővel érdemes kikeverni.
Tejszínes lencsefőzelék
Hozzávalók 4 személyre
- 1 fej vöröshagyma
- 2 evőkanál olívaolaj
- 500 gramm lencse (konzerv)
- 4 deciliter alaplé/víz
- 2 darab babérlevél
- ízlés szerint só, bors
- 1 deciliter tejszín
- opcionális keményítő
Elkészítés:
A vöröshagymát aprítsuk össze, tegyük egy lábasba, majd egy kis olívaolajon dinszteljük meg. Sózzuk, hogy minél gyorsabban összeessen.
Amíg puhul a hagyma, a lencséről öntsük le a levet, mossuk át, majd csöpögtessük le. Ha kész a hagyma, borítsuk rá a lencsét, majd öntsük fel 3-4 deci vízzel vagy alaplével, annyival, amennyi éppen ellepi. Dobjuk bele a babérlevelet, majd fedjük le a lábast, alacsony lángon melegítsük, míg fel nem forr. Ha forr, vegyük lejjebb alatta a lángot, majd kóstoljuk meg, ha szükséges, sózzuk, borsozzuk. Hagyjuk főni 5 percig.
Vegyünk ki belőle egy-két merőkanállal, botmixerrel pürésítsük, majd öntsük vissza a lábasba. Adjuk hozzá a tejszínt, hagyjuk, míg egyet rottyan, és kész is van. Ha nem érezzük elég sűrűnek, a tejszínt keverjük ki 1 púpos teáskanál keményítővel, úgy adjuk a főzelékhez.
Vegyük ki a babérlevelet, majd melegen, pörkölttel vagy sült hússal tálaljuk.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors