Házi paradicsomszósz zöldfűszerekkel - Érdemes nagy tételben készíteni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ez a mennyei, fűszeres alapszósz jó szolgálatot tesz, ha hirtelen tör ránk az éhség, viszont nincs kedvünk órákig a konyhában robotolni. Az elkészítése egyszerű és gyorsan kivitelezhető. Ha pedig egyszerre legyártunk belőle egy nagyobb adagot, majd lekvármódra eltesszük, akkor csak elő kell kapni a spájzból, felmelegíteni és rázuttyantani a frissen kifőtt tésztára.
Ki ne szeretné a paradicsomszószos tésztát? Jómagam ezerféleképpen készítem. De azt hiszem, minden kétséget kizáróan nálunk az alábbi recept a favorit. A család imádja és mindig örömmel fogadja, ha éppen nincs kedvem túl nagy főzőcskéhez és csak egy kis házi paradicsomszószos tésztát rittyentek nekik.
Frissel a legfinomabb
Maga a szósz nagyon egyszerű, zöldséges, paradicsomos és elképesztően ízletes. Télen készíthetjük konzervparadicsomból is, de lévén, hogy nyár van és végre tele a piac friss paradicsommal, érdemes abból dolgozni. A fűszerezés ízlés dolga, nálam a két kedvenc, a petrezselyem és a bazsalikom került bele, frissen természetesen. De ha éppen nincs otthon egyik se, csak egy kis szárított oregánó, akkor azzal is készülhet a szósz.
Tartósítás
Ha ízlett, készítsünk nagyobb adagot. Én a következőképpen szoktam eljárni. A mosogatógéppel tisztára mosott üvegeket átöblítem, majd negyed órára 100 fokos sütőbe teszem. Az üvegtetőket lobogó, ecetes vízben negyed óráig főzöm. A forró szószt a fertőtlenített üvegekbe töltöm, lezárom, majd fejre fordítom és hagyom egy kicsit kihűlni. Mikor már csak meleg, de nem forró - különben szétpattanhat - az üveget és tartalmát vízfürdőbe teszem, így biztosan vákuum keletkezik. Így hűtöm ki teljesen. Figyelem, csak 3-4 hétig tartósítható az eltett étel.
Paradicsomos tésztaszósz zöldfűszerekkel
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 darab répa (közepes)
- 1 darab szárzeller (szál)
- 3 darab paradicsom
- 2.5 deciliter paszírozott paradicsom
- 1 kávéskanál só és bors
- 0.5 kávéskanál méz vagy cukor
- 1 marék petrezselyem (friss)
- 1 marék bazsalikom (friss)
- 2 evőkanál olívaolaj (extraszűz)
- 1 evőkanál zsiradék - olívaolaj vagy kókuszzsír a főzéshez
Elkészítés:
Egy lábasban zsiradékot melegítünk, majd megdinszteljük benne a hagymát, a fokhagymát, a répát és zellert. Hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot és paradicsompürét, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a mézet is. Alacsony lángon főzzük, míg a zöldségek megpuhulnak. Mikor a zeller és a répa már jó - roppanós, nem szétfőtt -, hozzáadjuk a zöldfűszereket, és átkeverjük, hogy a fűszerek is kapjanak egy kevés hőt, majd egy botmixerrel pürésítjük a szószt. Hozzákeverjük az olívaolajat. Tésztával tálaljuk.
Fotó: Pataki-SzabóFruzsi/Sóbors