Zsemlemorzsa, avagy prézli házilag: többet nem veszel a boltban
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Emlékszem, milyen furcsán néztem anyura jó pár éve, amikor kértem tőle zsemlemorzsát a rántott csirkéhez - nálam mindig minden akkor fogy el, amikor nem kéne -, és adott egy kis zacskónyi házilag daráltat.
Persze rögtön azt kérdeztem tőle, hogy miért tölti az idejét ilyen teljesen felesleges dolgokkal, amikor a boltban is meg lehet vásárolni, mire azt válaszolta, hogy panírozzak ezzel és meglátom, hogy ég és föld a különbség.
Bolti vs. házi morzsa
Nem tudom, kinek ugrik be a prézliről Rejtő Jenő neve. A három testőr Afrikában című regényében Nagy Levin azzal dicsekszik légiós bajtársainak, hogy az ő panírja igazi pirított zsemléből és nem ipari fűrészporból készül. Valahogy így lehet érzékeltetni a különbséget a bolti és a házi morzsa között.
Minőségi pékáruból
Az sem mindegy, hogy milyen pékáruból készítjük a zsemlemorzsát. A legolcsóbb vizeszsemle bármennyire is kézenfekvőnek tűnik - ráadásul az szárad ki a leghamarabb -, nem a legjobb megoldás. Érdemes házi készítésű vagy jobb minőségű kovászos zsemlét vagy kenyeret használni, a morzsa íze is sokkal finomabb lesz.
Zsemlemorzsa házilag
Hozzávalók 8 adaghoz
- 15 darab kifli/zsemle/kenyér (száradt)
Elkészítés:
Daraboljuk fel a zsemlét, és egy sodrófát hengergessünk rajta, amíg össze nem törik kis darabokra. Ha egészen apróra szeretnénk törni, mint amilyen a bolti, akkor tegyük aprítógépbe.
Légmentesen záródó zacskóban sokáig eláll.
Fotó: Getty Images