A hagymák fajtái és felhasználásuk – Tudod, melyik ételbe valók?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A hagyma az egyik legegyszerűbb és leggyakrabban használt alapanyagunk, azonban nem mindegy, hogy az egyes fajtáit mire használod. Ebben segítünk most eligazodni.
Hagymát szinte minden ételbe teszünk. Egyedi édes-fűszeres aromája kellemesen kihozza a fogások ízét, legyen szó hússal, gombával vagy zöldséggel készültekről.
Ahhoz azonban, hogy az alapízeket a legjobban kihozza, fontos megválogatni a hagyma fajtáját. Az alábbi válogatásban a legismertebbeket gyűjtöttem össze: megtudhatod, pontosan milyen ízűek, és mely ételekhez érdemes felhasználnod őket.
Vöröshagyma
A vöröshagyma a leggyakoribb hagymafajta, könnyű felismerni narancsvörös-barna héjáról és krémszínű húsáról.
Ilyen ízű: erős, csípős, kénes hatású.
Ezekhez az ételekhez használd: szinte bármihez jól illik. Viszonylag magas keményítőtartalma miatt még hosszas főzés során is megőrzi a formáját. Éppen ezért a legjobb főtt, pirított vagy karamellizált ételekhez, így a franciák híres hagymaleveséhez is ez a fajta a legjobb választás.
Lila hagyma
A lila hagymát könnyű felismerni jellegzetes bíborlila héjáról és lilás húsáról. Ez a fajta esztétikailag kellemes látványt nyújt, világos árnyalatú élelmiszerekkel kombinálva megkapó kontrasztot hozhatsz létre. Kitűnő alternatíva az étel dekorálásához.
Ilyen ízű: édes, lédús, enyhén csípős.
Ezekhez az ételekhez használd: saláták, avokádókrém, hamburgerek, szendvicsek, pizza, taco stb. Mivel ez a fajta puhább és édesebb a vöröshagymánál, nyersen is fogyasztható. Ugyanakkor a grillezés vagy a savanyítás is jól áll neki.
Fehér hagyma
A fehér, áttetsző héj szintén fehér, helyenként halványzöld árnyalatú belsőt takar.
Ilyen ízű: édes, gyümölcsös, enyhén kesernyés utóízzel.
Ezekhez az ételekhez használd: mivel a lila hagymához hasonlóan egy kevésbé intenzív ízű fajta, kiváló kiegészítője salátáknak, szószoknak, salsának, leveseknek. Főként olyan fogásokhoz érdemes használni, amelyekben fontos, hogy színtelen legyen a hagyma.
Salottahagyma
A salottahagyma az eddigieknél kisebb méretű, megnyújtott formájú fajta. A héja a vöröshagymáéhoz hasonló vörösesbarna, a húsa azonban lila. A külső réteg gyakran több gerezdet takar, amelyek könnyedén szétszedhetők, akárcsak egy fokhagyma. A rétegei vékonyak.
Ilyen ízű: enyhén fanyar és csípős, karamellre emlékeztető.
Ezekhez az ételekhez használd: saláták, öntetek, szószok és sült húsos fogások.
Zöldhagyma
A zöldhagyma tulajdonképpen a sima hagyma még ki nem fejlődött és gumósodás előtt leszedett változata.
Ilyen ízű: lágy, enyhén csípős, fűszeres.
Ezekhez az ételekhez használd: mivel a hagyma a fejlődése ezen szakaszában még nagyon friss és sokkal enyhébb ízű, olyan ételekben érvényesül a legjobban, amelyek nem túl intenzívek, vagy éppen ellenkezőleg, olyanokban, amelyek alapízét nem szeretnéd elnyomni a hagymáéval. Kiváló friss salátákhoz, rántottához, tojásos vagy gombás ételekhez, levesekhez. Toppingnak is szuper.
Póréhagyma
A póréhagyma leginkább egy nagyra nőtt zöldhagymához hasonlít. Húsos, fehér a szára és vékony, intenzív zöldek a levelei. A zöld része fogyasztásra nem alkalmas, ha azonban alaplét főznél, nyugodtan dobd bele.
Ilyen ízű: enyhe, édes és kissé csípős.
Ezekhez az ételekhez használd: levesekhez, szószokhoz vagy sült zöldséghez a legjobb. Ahogy a zöldhagyma esetében is, olyan alapanyagokkal érdemes kombinálni, amelyeknek nem szeretnéd elnyomni az ízét.
Fotók. Getty Images