Krémes, brutálisan csokis és olvadós brownie - Ezek a lépések vezetnek hozzá
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Így készíts otthon dubaji pisztáciás csokit: gasztroajándéknak is tökéletes
Krémes, mexikói forró csoki: pikáns fűszer is kerül bele
Fűszeres narancslekvár: nem hiányozhat az ünnepi asztalról
Ropogósra sült tört burgonya: parmezán pirul a tetején
Zselés szaloncukrokat teszteltünk: nem a legdrágább győzött
A brownie az a sütemény, amit mindenütt készítenek, de nagyon ritkán tudják igazán eltalálni azt a tökéletes állagot, amitől olyan ellenállhatatlan lesz.
Minden kávézó és rengeteg étterem kínál brownie-t, ami az egyik legegyszerűbben elkészíthető süteménynek tűnik. Néhány alapanyag, csak keverni kell, tíz perc munka az egész.
Mégis az az igazság, hogy a brownie-t rengetegféleképpen el lehet rontani. Könnyen lehet unalmas, jellegtelen ízű vagy morzsálódóan száraz, neadjisten kemény, de a ló túloldalára is áteshet azzal, hogy túlzottan folyós marad. Receptből van ezerféle, és valóban sok múlik a csokoládé, a tojás és a száraz alapanyagok állagán, de van néhány technológiai trükk, ami még fontosabb.
A csokoládé
A brownie ízét a fő, meghatározó alapanyag adja, ami a csokoládé. Ezért ebben az esetben nagyon nem mindegy, milyet választunk. Nem kell, hogy a legdrágább legyen, de fontos az igazán magas kakaótartalom - minimum 60 százalék - és hogy tényleg finom legyen.
A cukor
A brownie-ba félelmetesen sok cukor kell, nem csak az íz, de az állag miatt is, és ezt nehéz megspórolni. A legtöbb recept azért használ ennyire sok cukrot, mert ez szükséges ahhoz a ragacsos, karamellás állaghoz, ami ennek a süteménynek a sajátja.
A hőmérséklet
Alacsony hőmérsékleten kell sütni, különben kiszárad, vagy, ami még rosszabb, kívül száraz marad, belül folyós lesz. Fontos, hogy lassan és egyenletesen süljön meg.
Az időzítés
Ez talán mind közül a legfontosabb szabály, hiszen a brownie lényege, hogy puha, szaftos, valahol egy puding és egy sütemény állaga között helyezkedik el. Éppen ezért akkor kell kivenni a sütőből, mikor még úgy tűnik, nem sült át egészen. Abban a pillanatban, amikor a tetején éppen megszilárdult, de egészében remegős maradt az állaga. Hűlés közben majd megszilárdul, és így lesz éppen olyan, amilyennek szeretnénk.
A cifrázás
Bár abban az esetben, amikor sikerült elérni az eszményi állagot, nincs szükség sok cifrázásra, mégis sok lehetőség áll az előtt, aki erre vágyik. Keverhetünk a lágy állaghoz kontrasztot képezve mandulát vagy diót a tésztába, meglocsolhatjuk az egészet sós karamellával, esetleg mogyoróvajjal.
Fotó: Getty Images