5 bevált tipp, amitől újra ragyogni fog a leharcolt serpenyő: a kóla és a fogkrém is segíthet
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Egy jó serpenyőre minden háztartásban szükség van, hisz gyakran elő fog kerülni, reggeli, ebéd és még vacsora is készülhet benne.
Serpenyőben tojás vagy bacon sül a leggyakrabban, de zöldségeket is lehet benne pirítani, sőt, amerikai pufi palacsintát is süthetsz benne. A konyhai eszköz sokszor jól jön, de hogy mindig szép legyen, karban kell tartani.
A serpenyőt minden használat után el kell mosni, ajánlott zsíroldót is használni, hogy ne legyen foltos a serpenyő. Ha azonban nem fordítasz kellő figyelmet a serpenyő tisztítására, eljön az idő, hogy válaszút elé kerülsz: kukába dobod vagy újjávarázsolod. Mi azt tanácsoljuk, kapd elő a kesztyűt és tüntesd el a zsírfoltokat, mutatjuk a bevált módszereket.
Szódabikarbóna
Szódabikarbónát megéri tartani otthon, hisz a filléres csodaszer nagyon sok mindenre használható. Azon kívül, hogy sütőpor helyettesítésére alkalmas, valamint hús puhításra is használják, takarítás során is jól jöhet.
Ha zsíros serpenyőt tisztítasz, többféleképpen is használhatod a szódabikarbónát. Szórj 2-3 csomag (7 grammos kiszerelés) szódabikarbónát a serpenyőbe, majd öntsd fel 1-2 pohár vízzel, forrald fel. A forralás során a szódabikarbóna feloldja a letapadt szennyeződéseket, a piszkos levet öntsd ki, majd mosogatószerrel súrold át a serpenyőt.
A serpenyő külső részének tisztításához szórj szódabikarbónát a koszos felületre, majd tegyél rá kevés mosogatószert is, végül dörzsi szivaccsal kezdd el súrolni.
A szódabikarbóna a rozsdamentes serpenyő külső részének tisztításánál is bevethető. Keress egy nagy fazekat vagy mélyebb tepsit, amelybe belefér a serpenyő, helyezd bele, majd öntsd fel annyi vízzel, amennyi ellepi. Szórj bele szódabikarbónát (4-5 csomaggal a 7 grammos kiszerelésből), majd indulhat a forralás. A forró serpenyőt óvatosan emeld ki a vízből, egy rongy segítségével töröld át. Ennél a módszernél jó, ha minél több szódabikarbonát használsz, szinte súrolás nélkül leolvad a szennyeződés az elhasznált serpenyőről.
Fogkrém
A fogkrém nem csak a fogak ápolásánál jön jól, meglepően sokoldalú, például pattanások ellen használható, ha az érintett területre kensz belőle, de különböző foltok eltávolításánál is hasznát veheted. A zsírfoltokkal szemben is felveszi a harcot, serpenyő esetében nyomd a szennyezett felületre, majd szivaccsal súrold át.
Kóla
A kedvelt üdítő felhasználására többféle ötletet olvasni. Talán nem is gondolnád, de a serpenyőt is újjávarázsolhatod vele. A serpenyőbe önts kólát, forrald fel, majd miután kihűlt, ess neki szivaccsal.
Ketchup
Azt meg kell hagyni, bizarr választás. Hot dog és sült krumpli nem létezik ketchup nélkül, de az ember nem is gondolná, hogy a serpenyőre száradt, zsíros foltokat is leszedi. Mivel a paradicsom savas, képes szembeszállni a makacs szennyeződésekkel, csak időt kell hagyni neki, hogy kibontakozzon az ereje. A ketchupot egyszerűen nyomd a foltokra, alaposan kend el rajtuk, a szósz rátapad majd a felületre. Hagyd így a serpenyőt egy teljes éjszakán át, majd másnap szivaccsal, ha nagyon erős a szennyeződés, dörzsivel ess neki. A végeredménytől leesik majd az állad.
Ecet
A sokoldalúan felhasználható ecet a serpenyőbe lerakódott zsírfoltok ellen is bevethető. Önts fél pohár ecetet a serpenyőbe, majd tedd fel forrni, miután kihűlt, könnyedén eltávolítható az odakozmált ételmaradék. A gond csak a konyhában keletkezett erős ecetszag lesz, ezért nem biztos, hogy ez a lehető legjobb választás.
Fotók: Getty Images