Készíts ghee-t, vagyis tisztított vajat - Laktózérzékenyek is fogyaszthatják
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Krémes sós karamell házilag: csupán 4 hozzávalóból készül
Isteni, tartalmas túrós rakott tészta: sok sajt pirul a tetején
Fenséges kelt tésztás sütemények: ezekre megéri rászánni az időt
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
A ghee vagy tisztított vaj az indiai ayurvédikus konyha kedvelt alapanyaga. Rendkívül jól táplálja a testet, különösen hűvös időben tesz jó szolgálatot.
A ghee különleges ízét a benne párolt vagy sült ételeken is érezni. Ha még nem kóstoltuk, először vegyünk egy kicsit belőle, ismerkedjünk meg vele. Ha ízlett, akkor készítsünk egy nagyobb adagot otthonra.
Rendkívül sokáig eláll. A vaj tisztítása ugyanis nem más, mint egyfajta tartósítási eljárás, amellyel eltávolíthatjuk az avasodásért felelős alkotóelemeket. Az alább bemutatott tartósítási gyakorlat a magyar népi hagyományban is ismert, derítésnek hívják.
Vaj és türelem
A tisztított vaj kis lángon, hosszú hevítéssel készül. A lassú forralás hatására a vajban lévő víz távozik, a tejfehérje és a tejcukor kiválik, és könnyedén eltávolítható lesz. Az így keletkező átlátszó, arany vajzsír százszázalékos tisztaságú zsiradék, melyet jól használhatunk sütéshez, főzéshez - ugyanis nem ég meg olyan könnyen, mint a hagyományos vaj. Ráadásul laktózérzékenyek is fogyaszthatják.
A ghee vajhoz csak két dolog kell: vaj és türelem. Én általában fél kilogramm vajból szoktam készíteni. Ha kapok, bivalyvajat használok, de a tehéntejből készült verzió is ugyanolyan jó hozzá. Az elkészítése körülbelül fél órát vesz igénybe, ezalatt folyamatosan figyelni kell. Nekem eddig mindig tökéletesen sikerült, pedig megvan bennem a hajlam a konyhai katasztrófák előidézésére.
Nézzük, hogyan készül
Szükségünk lesz egy vastag falú - vas - lábasra. Ebbe tegyük a vajat, majd közepesen alacsony hőfokon olvasszuk fel.
Mikor a vaj teljesen felolvadt, mérsékeljük alatta a lángot, és a tetején keletkezett fehér habot egy szűrő- vagy egy egyszerű kanállal távolítsuk el.
Ezt a lépést többször meg kell majd ismételnünk, de minden alkalommal egyre kevesebb habot kell majd lekanalazni.
Ezután egy jó darabig nem történik majd semmi. A vaj csendesen bugyog és bugyog. Azonban ez idő alatt se hagyjuk magára a készülő ghee-t.
Ha a figyelmünk nem lankadt, azonnal észre fogjuk venni, amikor a vaj aranyszínűre vált és apró, sötét pöttyök jelennek meg a lábas alján. Ne ijedjünk meg, ez nem azt jelenti, hogy megégett. Ez az, amit vártunk - hogy a vajból kisüljön a fehérje.
Mivel mind a ghee, mind az edény, amiben készült, nagyon forró, ezért várjunk egy kicsit, nehogy megégessük magunkat. Amikor minden kihűlt, egy apró lyukú szűrőn vagy egy sűrű szövésű anyagon szűrjük át a tisztított vajunkat egy nagy vagy akár több kisebb kifőzött üvegbe.
Akár szobahőmérsékleten is tárolhatjuk, nem fog megromlani.
Fotók: Pataki-Szabó Fruzsi /Sóbors