Hagyományos, pufi vagy csúsztatott palacsinta: 6 bevált praktika, amitől finomabbak lesznek
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Klasszikus, amerikai vagy kelt palacsinta, bármelyikről is legyen szó, a pihentetés csodát tesz a tésztával.
A palacsinta egyszerű, de nagyszerű finomság, mely napindítónak, előételnek, levesbetétnek és desszertnek is tökéletes.
A palacsinta az egész világon ismert, a legtöbb nemzetnek van saját változata. Az amerikaiak kedvence a pufi tésztájú, a japánoké a habos, a magyarok és a franciák a hagyományos vékony tésztás verziót részesítik előnyben. Bármelyik is legyen a kedvenc, az elkészítésük nem nehéz, csupán néhány dologra kell odafigyelned, hogy a végeredmény tökéletes legyen. Ezekről a titkokról rántjuk le a leplet, osztjuk meg saját tapasztalatainkat.
Pihentesd a tésztát!
Bármilyen palacsintáról is legyen szó, a pihentetés csodát tesz a tésztával. A bekevert amerikai pufi palacsintamassza hűtőben akár egy éjszakát is pihenhet, másnap reggel lazán keverd át és süsd ki a szokott módon. A pihentetett palacsintatészta sokkal könnyebben sül, és puhább lesz. Már 10 perc pihentetés is használ a tésztának.
Használj tejterméket
A hagyományos palacsintatésztánál sokan ásványvizet használnak, vagy fele-fele arányban tejjel és buborékos vízzel keverve készül a massza. Érdemes azonban csak tejjel kipróbálni, a végeredmény sokkal finomabb lesz. Pufi palacsinta estében joghurt, kefir vagy író is kerülhet a masszába, a tészta hihetetlenül puha lesz.
Ne maradjanak benne csomók!
A palacsintamasszát keverd csomómentesre. Ha lehetőséged van rá, robotgéppel keverd simára a tésztát, úgy sokkal könnyebb, levegősebb lesz.
A cukorral csak óvatosan
Az édes palacsinta esetében kötelező a cukor, de vigyázni kell vele. Ha sok kerül a masszába, akkor ragadni fog sütés során. Az édes íz kialakításánál a töltelékre fektesd a hangsúlyt, a tésztába 1-2 evőkanálnyi kerüljön, vagy 1 csomag vaníliás cukor.
Zsiradéknak is van helye a tésztában
Arról, hogy van-e helye olajnak vagy olvasztott vajnak a tésztában, megoszlanak a vélemények. Én arra voksolok, hogy van. Nem sok, de egy-két evőkanálnyi nagyon jót tesz a masszának, könnyebben sül, nem fog ragadni a tészta.
Ízesítsd bátran!
Az édes palacsintatésztába érdemes vaníliakivonatot tenni. A vanília szinte mindenhez passzol, ezért érdemes keveset (1-2 teáskanálnyit) a masszába keverni. Ha valamilyen különleges palacsintát készítesz, mondjuk crepe Suzette-et, akkor narancsvirágvízzel dobhatod fel a desszert masszáját.
A sós palacsintáknál pedig ízlés szerint használj fűszereket, akár egészen tüzes ízesítőket is kipróbálhatsz, vagy friss fűszernövényeket. Ha például legközelebb hortobágyi palacsintát készítesz, dobd fel finomra aprított petrezselyemmel.
Fotók: Getty Images