Hogyan lesz a legfinomabb a tócsni? 4 tipp, hogy kívül ropogós, belül puha legyen
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
Erdélyi zakuszka családi recept alapján: egész télen eláll a zöldségkrém
Ropogós
Rumos, fűszeres szilvabefőtt házilag: egyszerűen készül
Krémes sütőtökös tészta: sok parmezánnal az igazi
Foszlós, zabpelyhes-mézes kenyér: tökéletes édes vagy sós alap
Ezért kezdd a napot citromos vízzel: hálás lesz a szervezeted
Krémes, pisztáciás sajttorta: mennyei desszertet mutatunk
A tócsni sok néven ismert régi kedvenc, nem csak krumpliból érdemes elkészíteni, más zöldségből is mennyei lesz.
A régi finomságok sosem mennek ki a divatból, igaz, kicsit átalakulnak, fejlődnek, de nem veszítenek az értékükből, sőt, néha határozottan jól áll nekik a változás.
Krumpliropogós, lapcsánka, krumplipalacsinta, cicege és még bőven lehetne sorolni, milyen neveken ismerjük az egyszerű finomságot. Hajdanán főleg a szegényebb családok készítették, hísz krumpli, liszt, tojás, só, bors és olaj mindig volt otthon.
A tócsniról vagy a lapcsánkáról az olajban sült reszelt burgonya ugrik be a többségnek, pedig van köztük különbség. A lapcsánka mindig krumpliból készül és legtöbbször bő zsiradékban, ducibbra sütik - bár ez nem mindenhol van így, van, ahol egy az egyben a tócsni szinonimájaként használják.
A tócsni alatt ma már nem csak a krumplit lehet érteni, más zöldségekből, tökből, cukkiniből és édesburgonyából is készülhet, általában kevés zsiradékon, palacsintaszerűen sütik. A megsült ropogósok mellé mártogatóst is illik kínálni, de a tetejükre lehet szórni sajtot, tejfölt vagy amit megkíván az ember.
Az elkészítése egyszerű, van azonban néhány jó tanács, amit érdemes megfogadni, így még a kezdő konyhatündérek is sikerrel süthetik meg életük első tócsniját: nem mindegy ugyanis, hogy a zöldség főve vagy nyersen kerül a masszába.
Tócsni csak nyers, reszelt zöldségből!
Legyen az krumpli vagy cukkini, mindig nyersen reszeld le a zöldséget, majd nyomkodd ki belőle a felesleges nedvességet. Utána mehet a zöldséghez a tojás, fűszerek és némi liszt, aztán indulhat is a sütés.
Bátran a fűszerekkel!
Főleg akkor, ha krumpliból készül a tócsni. A krumplinak jól áll az őrölt fekete bors, illetve lilahagymával és fokhagymával is érdemes dúsítani a masszát. A hagymát is reszelve keverd a zöldséghez, kivéve akkor, ha újhagymát választasz, azt finomra vágva vegyítsd össze a reszelt alapanyaggal.
Zöldfűszereket is keverhetsz a masszába, ha kedveled a karakteres ízeket, használj kakukkfüvet vagy metélőhagymát, petrezselymet, de kapor is felelhet a tócsni zamatáért.
A liszttel óvatosan bánj
A liszt összefogja, kellemes textúrát ad a reszelt zöldségnek, de azért légy óvatos, ne vidd túlzásba a használatát, mert akkor elvész a zöldség íze, nem áll jól a tócsninak, ha túl lisztes.
Nem csak serpenyőben lehet megsütni
Régebben mindig serpenyőben sütötték a finomságot, ma már lehet próbálkozni mással is, például gofrisütőben is készülhet a tócsni. Ha abban készíted, akkor a sütőfelületet kend meg zsiradékkal, meglátod, meglepően kényelmes lesz így a tócsnisütés.
Sütőbe tolva is elkészítheted a tócsnit: kanalazz sütőpapírral bélelt tepsire kis halmokat a reszelt masszából, majd süsd pirosra a lepényeket. Az elkészült finomságokat hamburgerbe is teheted, de főzelék mellé is kínálhatod.
Fotók: Getty Images