3 dolog, amire figyelni kell, ha rácsos pitét készítesz: fontos az elősütés
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A pite igazi nagyirecept, soha nem lehet ráunni, édes vagy sós töltelékkel is mennyei. Az elkészítése nem nehéz, csupán néhány dologra kell figyelni, hogy a végeredmény csodás legyen.
A pite az egész világon ismert, a magyar konyhában az almás és a túrós verzió a nagy kedvenc, amit mindig nagy tepsivel érdemes készíteni, Amerikában azonban a kerek, rácsos tetejű finomság a favorit.
A pite változatos formákban készülhet, a tésztája és a töltelék is többféleképpen állhat össze. Az egyik legkedveltebb verzióban omlós pitetészta az alap, amelyre lekvárszerű tölteléket kell simítani, az így készült finomságot nagyon szeretik Amerikában.
Amikor amerikai vakációra mész, a kulináris élményekről se feledkezz meg. Térj be egy klasszikus kisvendéglőbe, kóstold meg a helyi finomságokat, ne hagyd ki az amerikaiak kedvenc desszertjét, a rácsos tetejű pitét. A választás nem egyszerű, az omlós tésztás süteményt ezerféle töltelékkel kínálják.
Az otthonodba is repítheted Amerikát, süss rácsos pitét, mutatjuk, mire figyelj, hogy fenséges desszerttel kápráztasd el a vendégeidet.
Hideg vaj és gyors munka
Omlós tészta készítésénél mindig hideg vajjal és gyors mozdulatokkal kell dolgozni. Jó praktika, ha a vajat 20-30 percre a fagyasztóba teszed, majd a liszthez reszeled - gyors, lehetőleg kevés mozdulattal dolgozd egybe az alapanyagokat. Amikor morzsás állagú, 1-2 evőkanál jéghideg víz is kerülhet a liszthez. Minél hidegebbek az alapanyagok, annál jobb lesz a végeredmény, akár még a lisztet is a hűtőbe teheted, mielőtt összeállítod a tésztát.
A gyúrás után nem baj, ha nem teljesen homogén a tészta, csomagold fóliába, majd tedd a hűtőbe. A gyors gyúrásnak, a hideg vajnak és a hűtőben történő pihenésnek köszönhetően lesz omlós a tészta. Ha szeretnéd, bátran cifrázhatod az alapot, kerülhet bele citrushéj, mák, dió, őrölt mandula.
Vakon sütés
Ha megvan a tökéletes alap, jöhet a sütés, vagyis az elősütés. Sokan nem értik, miért kell a formába helyezett tésztára szárazbabot szórni, úgy megsütni. Ennek egyszerű oka van: ha a pitére folyékony alapanyag kerül, például citromkrém, akkor mindig elő kell sütni a tésztát, mert úgy a nedves alapanyag nem áztatja el, ropogós marad az alap. Ugyanezen okból érdemes a tésztát zsemlemorzsával vagy búzadarával megszórni.
A vakon sütés egyszerűen történik: a formába helyezett tésztát szurkáld meg villával, takard be sütőpapírral, öntsd a papírra a szárazbabot/lencsét, majd told a sütőbe a tésztát és süsd meg a receptben írtak szerint.
Ne sajnáld a tölteléket!
Az omlós tésztára bármilyen töltelék kerülhet, bátran játssz a textúrákkal. Ha az alapra lekvárt kensz vagy sűrű édes krémmel borítod, érdemes ropogós elemmel izgalmasabbá tenni, lehet az durvára vágott dió vagy mogyoró. A legfinomabb azonban gyümölcsös töltelékkel lesz, amelyből bőven tegyél a tésztára. A kész pite mellé kínálhatsz tejszínhabot vagy fagyit, de porcukorral meghintve is tökéletes.
Kedvenc pitereceptjeink:
Rácsos tetejű cseresznyés pite
Fotó: Getty Images