
Így készíthetsz ízesített olajat: sokkal finomabb lesz tőle minden étel

Cikkek


Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával

Brokkolis partifalatok tele fehérjével: egészséges nasi vagy könnyű vacsi
Ropogós

Krémes, tejszínes-brokkolis csirkemell: isteni ebéd fél órán belül

Krémes, sajtos mexikói kukoricasaláta: izgalmas köret húsok mellé

Mennyei habos piskóta csokimázzal: tejfölmousse borítja a puha tésztát

Extrán ropogós rántott halrudacskák: ebben nincs adalékanyag

Így távolítsd el a vízfoltokat a faasztalokról: 5 bevált tippet mutatunk
A gasztronómia világában kalandozók egyre többször találkozhatnak az ízesített olajokkal, amelyeket egyes fogások elkészítéséhez kifejezetten ajánlott használni.
A bőséges választékban fellelhető ízesített olajok mind nagyon csábítóak, tényleg alig várja a főzni szerető, hogy kipróbálja, milyen is lehet bazsalikomos olajjal tésztás ételt vagy citrusossal halas fogást szervírozni.
Egy dolog mégis eltántorítja a konyhatündért az ízesített olaj használatától, méghozzá az egekbe szökő ára. A finom olajokat ezért érdemes házilag előállítani, sokkal olcsóbb, ráadásul pontosan tudni fogod, mi kerül az üvegbe. Az elkészítése nem bonyolult, csupán néhány dologra kell odafigyelned, hogy tökéletes ízeket zárj a palackba.
Mire kell figyelni?
Az első és legfontosabb szabály, hogy az ízesített olaj készítésénél jó minőségű alappal dolgozz! A rántott ételek sütéséhez használt napraforgóolaj nem jó választás, a legjobb, ha lágy zamatú, extra szűz olívaolajat használsz, de semleges aromájú magolajat, például szőlőolajat is vehetsz, sőt, akár párosíthatsz is olajokat.
A friss zöldfűszereket pár másodpercig blansírozni kell, csak utána kerülhetnek az olajba, természetesen száraz állapotukban. A blansírozás nagyon fontos, mivel így sokkal jobban tudnak érvényesülni az ízek az olajban. A házi készítésű olajokat felbontás után hűtőben kell tárolni, lehetőleg 2 héten belül használd fel őket!

Most mutatunk néhány isteni ízesített olajat, amit érdemes kipróbálni, sokkal ízletesebb ételek készülhetnek velük.
Chilis-fokhagymás olaj
Az intenzív ízű olajat kétféle olaj párosításából érdemes elkészíteni: 1 deciliter extra szűz olívaolajat és 1 deciliter szőlőmagolajat keverj össze. A fokhagymát (5 gerezd) és a chilipaprikát (5 darab) vékonyan karikázd fel, majd tedd őket egy fertőtlenített üvegbe és öntsd rájuk az olajat. Egy hét múlva már használhatod is, ekkor már érződni fognak az aromák. A chilis-fokhagymás olaj az egyszerű fokhagymás tésztát is nagyon feldobja, ha pedig különlegesebbre szeretnéd készíteni, akkor 3-4 ág rozmaring is kerüljön az üvegbe.

Citrusos olívaolaj
A citrusos olaj a legjobban halas ételekhez illik. Az aranyló csoda nagyon egyszerűen összeállítható: 2 darab citrom és 2 darab narancs reszelt héjára lesz szükség, amit 2 deciliter extra szűz olívaolajjal kell egybekeverni. A citrusfélék reszelésénél nagyon figyelj, hogy a héj alatt található fehér részt ne reszeld le, mert akkor keserű lesz az olaj. Két hét érlelés után használható is.

Bazsalikomos olaj
Először is 1 csokor friss bazsalikomot blansírozz le, vagyis dobd 10 másodpercre forrásban lévő vízbe, majd vedd ki és áztasd jeges vízbe, utána papírtörlő segítségével nagyon alaposan szárítsd meg. Ha kész, 3 deciliter olíva- vagy szőlőmagolajjal - botmixer segítségével - turmixold pépesre. A bazsalikomos olajat 3 napra tedd hűtőbe, ennyi idő alatt összeérnek az ízek. Végül gézlapon szűrd át, és már használhatod is a mediterrán zamatú olajat. Tésztás ételekre öntve, pirítósra csöpögtetve vagy caprese salátánál ajánlott használni.

Sáfrányos olaj
Érdemes különlegesebb ízesített olajat is készíteni, például sáfrányosat, amit rizottó készítésénél ajánlott használni. Körülbelül 2 csipetnyi sáfránylevelet tegyél egy üvegbe, majd 250 milliliter olajat önts rá - két hét után használható is az aranyló olaj.
Fotók: Getty Images