Mitől lesz igazán finom a kotyogósban főtt kávé? Nem csak a kávé a lényeg
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
A Mokka Expresst 1933-ban találta fel egy olasz mérnök, Alfonso Bialetti, forradalmasítva ezzel az otthoni kávéfőzést. A nálunk csak kotyogósként elhíresült, jellegzetes formájú, ezüst színű kávéfőző a mai napig nagy népszerűségnek örvend, de vajon helyesen használjuk-e?
A kotyogós működése
A kávéfőző alsó részébe tett - forró - víz a melegítés hatására gőzzé válik, és így hatol át a filterbe tömörített kávérétegen. A nagy nyomás hatására a kávéban lévő beltartalmi értékek, mint a koffein vagy az illóolajok, hatékonyan oldódnak ki, és a lecsapódó víz jellegzetes ízt, illatot és színt kap.
Az így elkészült ital egyértelműen a klasszikus eszpresszóra hajaz. De ahhoz, hogy az extrakció valóban jól sikerüljön, és egy jó kávét kapjunk, be kell tartani néhány alapszabályt.
Első lépés: a víz előmelegítése
Hosszú éveken át főztem kotyogósban kávét, de soha nem melegítettem neki elő a vizet. Ezért volt hát a furcsa, égett, keserű íz, amit csak a kotyogós íznek hívtunk. Ha ugyanis a víz, amit a kávéfőzőbe töltünk, hideg, a kávé nem le-, hanem megfő, sőt tulajdonképpen megég.
Ha tisztában voltunk vagy jöttünk ezzel, a vizünk meleg, és be is töltöttünk a kotyogós aljába, akkor továbbléphetünk, és a filter precíz behelyezése után jöhet a kávé betöltése.
Na igen, a kávé
Ingoványos talaj. Ha nem vesszük túl komolyan magunkat, közepes minőségű szemes kávét daráljunk le, ne extrán finomra, és a friss őrleményt főzzük le azonnal. Abban az esetben azonban, ha a házi kotyogós kávéfőzésből a maximumot akarjuk kihozni, akkor ennyi nem lesz elegendő.
Csak annyit mondok, hogy a 4000 forintos házi darálónkkal, amivel a mákot is daráljuk a bejglibe, soha nem fogjuk tökéletesre őrölni a kávét. Ha van rá lehetőségünk, menjünk el egy kávészaküzletbe, vagy egy specialty kávékatkínáló kávézóba, ott mondjuk el, hogy a kotyogósunkba lesz, őröljék le nekünk, szaladjunk vele haza és – egy kis ismétlés – a víz előmelegítése után lássunk neki a következő fázisnak.
A kávé hozzáadása
Töltsük meg a fémfiltert kávéval, az ujjunkkal távolítsuk el a feleslegest. Ne tömörítsünk, még véletlenül se. Finom ütésekkel egyengessük el az őrleményt. Ennyi.
Majd tekerjük rá a kávéfőző felső részét. Ne felejtsük el, hogy az alsó rész a forró víztől átmelegedett, ezért egy konyharuha segítségével tekerjük össze. Tegyük a tűzhelyre, közepes lángra.
A főzés technikája
A kotyogós tetejét nyitva kell hagyni, így könnyedén nyomon követhetjük a folyamatot. A kávé először csak szivárog, majd finoman fröcskölni kezd, végül a kifolyás állandóvá válik. Ekkor már lecsukhatjuk a kotyogós tetejét és levehetjük azt a tűzhelyről.
Mielőtt azonban kitöltenénk a kotyogósban tökéletesen lefőtt kávénkat, a kávéfőző aljára tekerjünk egy hideg vízzel átitatott konyharuhát, hogy ezzel megállítsuk az extrakciót. A kávé ugyanis attól is keserűvé válhat, ha túl sok ízanyag oldódik ki a főzés során. Amint a kávé kifolyása megállt, távolítsuk el a vizes ruhát.
Élvezzük az így elkészült remekművet!
Fotó: Getty Images