Így lesz tökéletes a francia lecsó – Ezekre figyelj a ratatouille készítésénél
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Padlizsán és cukkini puhára párolva paprikás-hagymás alapon: ez a francia lecsó, vagyis a ratatouille. A zöldséges egytálétel jól elkészítve szaftos és krémes lesz.
A rataouille-t hagyományosan Provance-ben készítik, de más országokban is nagyon népszerű étel. A magyar lecsótól eltérően a ratatouille-nak sosem szalonna az alapja, hanem paradicsomot, paprikát és hagymát kell megdinsztelni. A zöldségek nagyobb darabokban kerülnek az ételbe, mint a hagyományos lecsó esetében. A magyar lecsót is lehet húsmentesen készíteni, de hogy laktató legyen, tojás és tarhonya is kerülhet bele. Ha pedig nem bírod ki hús nélkül, akkor a lecsós alap csirkemellhez is jól illik, a hús is szaftos lesz és a lecsóélmény is megmarad.
A ratatouille vegetáriánus egytálétel, de húsok mellé köret is lehet. Nagyon egyszerűen készül, bár érdemes minden zöldséget külön elkészíteni és utána összeforgatni, együtt párolni, de ez csak egy kicsit növeli meg a főzési idejét. A zöldfűszereket sem szabad kihagyni belőle, ebben is különbözik a magyar változattól. Bár nem nagyon lehet elrontani, érdemes megfogadni néhány tanácsot, hogy biztosan jól sikerüljön.
Jól válaszd meg a zöldségeket
A ratatouille eredeti receptje fokhagymát, hagymát, paprikát, padlizsánt, cukkinit és paradicsomot tartalmaz. Érdemes lilahagymával készíteni, mert az édeskésebb íze miatt jobban illik a többi zöldséghez. A padlizsánnál csak arra ügyelj, hogy a magokat is távolítsd el. Válassz piros és sárga színű kaliforniai paprikát, hogy az étel még színesebb és ízesebb legyen. Ha véletlenül nincs otthon paradicsomod, akkor sem kell kétségbeesned, használhatsz paradicsompürét vagy hámozott paradicsomot (konzervet) is.
Vöröshagyma vagy fokhagyma
A ratatouille esetében ez nem kérdés, mindkettő kell bele. Arra ügyelj, hogy a hagymát vékony szeletekre vágd és lassú tűzön pirítsd zsemleszínűre, de ne égjen meg, mert akkor az egész ételt tönkreteszi. A fokhagymával se spórolj, egy 4 fős adaghoz 2-3 gerezdet számolj.
Milyen sorrendben jöjjenek a zöldségek?
A tökéletes ratatouille elkészítéséhez nagyon fontos, hogy a zöldségeket megfelelő sorrendben párold. A hagyományos francia recept szerint minden zöldséget külön kell készíteni, csak a végén keverik őket egybe. Az elkészítést mindenképpen a hagymával és a fokhagymával kezdd, majd vedd ki őket az olajból, ezután következzen a paprika. Amikor a paprika majdnem megpuhult, vedd ki a serpenyőből, jöhet a cukkini. A legvégén add hozzá a padlizsánt, ekkor szükség szerint adhatsz még hozzá olajat. A végén pedig tedd az összes zöldséget a serpenyőbe, add hozzájuk a paradicsomot, így pirítsd őket össze.
Hogyan vágd a zöldségeket?
A ratatouille olyan étel, amely nemcsak az ízlelőbimbókat, hanem a vidám színeivel a szemet is gyönyörködteti. A zöldségeket vágd azonos, körülbelül 1-2 centiméter nagyságú kockákra, így egyenletesen fognak megpuhulni. Kivétel a hagyma, amelyet vékony szeletekre vágj, így az is szépen látszani fog az ételben. Létezik olyan változat is, amelyben a zöldségeket szeletekre vágják és úgy készítik el.
Fűszerek és aromák
A ratatouille elkészítésénél ne spórolj a zöldfűszerekkel, tegyél bele kakukkfüvet, rozmaringot, friss bazsalikomot, zsályát és majorannát. A ratatouille egyszerű, de ízgazdag fogás. Már a készítése közben ízesíts minden zöldséget sóval és borssal és ne spórolj az extra szűz olívaolajjal sem, hogy tökéletes legyen az ételed.
Fotók: Getty Images