Sütőedény-kisokos: melyik a legjobb, és hogyan használd?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Kerámia, fém, üveg vagy zománc? Segítünk kiválasztani, hogy melyik típusú sütőedény milyen étel elkészítéséhez a legjobb választás!
Minden sütő- és főzőedény esetében rendkívül fontos, hogy az miből készül. Hogy melyek a legjobbak, azt most megtudhatod, ugyanis górcső alá vesszük a kerámiától a zománcozott bevonatún át egészen a fémig, hogy melyik mire a legideálisabb.
Rengeteg konyhai bakival találkozhattál már te is, köztük például olyan esettel, amikor az étel, amit készítettél, kívül megégett, a közepe folyós maradt, az alja pedig leégett. Ha volt már "szerencséd" ilyen incidenshez, akkor most már te is tudod, hogy nem a megfelelő edényt választottad az étel elkészítéséhez.
A hőnek kitett üveg-, fém- és kerámiafelületek ugyanis teljesen eltérő módon reagálnak a hőre. Különböző intenzitással, gyorsasággal készülnek el bennük az ételek, ezért jó, ha ismered ezeknek az anyagoknak az alapvető tulajdonságait.
Fém sütőedény
A fém sütőedények kétségtelenül a legjobb hővezetők. Ma a legtöbb edényt fémből készítik, mivel tartósak, hosszú élettartamúak és a főzőlapon is használhatók, ha például újramelegítenéd benne az adott ételt.
Sütés tekintetében ideális ropogós péksütemények és piskóta készítéséhez, főételek esetében pedig zöldségek, húsok lepirítására is alkalmas.
Amire viszont fontos odafigyelned, hogy túl magas savtartalmú hozzávalókkal, mint amilyenek a bogyós gyümölcsök, citrom, paradicsom is, óvatosan bánj, mivel a legtöbb fém reakcióba léphet velük, és könnyen nyomot hagyhatnak a sütőedényben, illetve az ételen.
Kerámia sütőedény
A porcelán-, a terrakotta- és a kőedények is mind a kerámia égisze alatt futnak. Közös tulajdonságuk, hogy lassabban melegszenek fel, mint a fém, ami nem feltétlenül rossz, főleg, ha olyan ételt készítesz benne, ami lassú főzést igényel.
Általában olyan süteményekhez ajánlott a kerámiaedény, amelyek folyékony hozzávalót is tartalmaznak, mint például a lekvár és a tejszín. Főétel és köret esetében is érvényes az iménti mondat, bár itt nem a lekvárra, hanem például egy gratinra vagy egy mártásra gondolunk.
Teflonos sütőedény
Az úgynevezett tapadásmentes edények általában szintén fémből készülnek, azonban teflonbevonatot is kapnak, amivel csökkentheted a zsiradék mennyiségét, és a sütőpapírt is elhagyhatod sütés és főzés során. Ez abból a szempontból jó, hogy az étel nem ragad rá a sütőfelületre, ez a képesség azonban az edény hővezető képességének rovására megy. És hogy mit érdemes mégis teflonos edényben sütni? Például ezt a csokis vagy gyümölcsös muffint.
Üveg sütőedény
Az üveg sütőedényeknek, mint amilyen a jénai tál is, nagy előnye, hogy meglepően jól tartja a hőt, bár a felmelegedése lassabb, mint a fémedényeké.
A kerámia sütőedényekhez hasonlóan folyékony hozzávalóval készülő ételekhez ideális – morzsasüti, rakott tészták, pl. lasagne és a halak –, és mivel rendkívül jól tartja a hőt, így a sütőből kivéve hosszabb ideig tartja melegen az ételt, mint például egy fémtepsi.
Amellett, hogy tálaláshoz is esztétikus választás, könnyebben tisztítható, mint a fém sütőedények, az üvegfelület miatt pedig még azt is láthatod, hogy mi zajlik az edényben sütés közben.
Zománcozott sütőedény
A zománcozott edényről most valószínűleg neked is a nagymamád ugrik be elsőre. Ezek a sütőedények ugyanis a nagyszüleink körében számítottak klasszikus háztartási eszköznek.
Hogy népszerűsége az esztétikai élménynek, a hővezető képességnek, vagy e kettőnek együtt tudható be, arról érdemesebb lenne inkább a nagyit megkérdezni, de az tény, hogy a zománcozott bevonatú edények tartósak, hosszú életűek és majdnem annyira tapadásmentesek, mint a teflonos bevonatú edények.
Mondhatjuk úgy is, hogy ez a sütőedény funkcióra a fém és teflonos edény ötvözete. Amit pedig bátran süthetsz benne, az a süti, a zöldségek, mint pl. a padlizsán, főételek közül pedig akár ínycsiklandozó kacsasültet is készíthetsz benne.
Fotó forrása: Getty Images