
Így fess húsvéti tojást házilag: ötletek a hagymahéjtól az áfonyáig

Cikkek


Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben

A 10 legfinomabb húsvéti recept: ezek nem hiányozhatnak az ünnepi asztalról
Ropogós

Tepsis répatorta mascarponekrémmel: nagy adag gyorsan és egyszerűen

Majonézes tojáskrémmel töltött sonkatekercs: mutatós és finom

7 mennyei répás desszert húsvétra: sütés nélkülit is mutatunk

Húsvéti spenótos pite leveles tésztából: főtt tojás sül a közepébe

Így fess húsvéti tojást házilag: ötletek a hagymahéjtól az áfonyáig
Nincsen húsvét sonka, tojás és tojásfestés nélkül. Most olyan tippeket adunk a tojásfestéshez, amelyek egytől egyig természetes, a konyhában is megtalálható alapanyagokkal készülnek.
Hogyha a húsvéti tojás díszítéséről és festéséről van szó, rengeteg elképesztő és fantáziadús ötletet találhatunk. Számos igazán aprólékos darabra is bukkanhatsz, sőt akár el is készítheted őket. Ezúttal azonban a természetes tojásfestési módokat célozzuk meg.
A klasszikus hagymahéj
Ezt a módszert szinte biztos, hogy te is ismered, és valószínűleg rád is néztek már furcsán, amikor a zöldségespultnál a vöröshagymának főként csak a héját pakolásztad a zacskóba, esetleg alibiből mellé 1-1 vörös- vagy lila hagymát is.

Ez a módszer évtizedes múltra tekint vissza. A klasszikus hagymahéjas festésnél általában egy büröklevelet szoktak bevizezni, és ráfordítani a tojásra, de nyugodtan használhatsz mást is, akár petrezselymet, ahogy a videóban is mutatjuk.
A technika a következő: ha rátetted a tojásra a választott levelet, ezután egy kb. 15x15 cm-es darab nejlonharisnyával terítsd be, ezzel rászorítva a mintát a tojásra.
A másik oldalán fogd össze a harisnyavégeket, és egy cérnával szorosan kösd meg. Ezt követően pedig mehet is a hagymahéjas vízbe. A főzés végén vedd le róla a harisnyát és a levelet, így egy csodálatos mintát kapsz a tojáson. Ez a módszer barna és fehér héjú tojáson is tökéletesen beválik.
További ötletek
Az alábbi módszereknél előbb a színes lé elkészítését mutatjuk, és a cikk alján találod, hogyan tudod velük megfesteni a tojásokat.
Cékla
A cékla híresen jó színezőanyag, fa festéséhez is szokták használni, ugyanezen az elv alapján tökéletes lesz a tojáshéj megfestésére is.

A módszer a következő: fél liter vízhez adj fél kg reszelt céklát, majd fedő alatt főzd a keveréket 15-30 percig, alacsony lángon. A fehér színű tojásnak rózsaszín, a barna tojásoknak pedig bordó árnyalatot fog adni a céklás lé.
Kurkuma
Az indiai és az arab konyha egyik kedvelt fűszere méltán híres, ha színezésről van szó. Azt gondolom, mondanom sem kell, hogy gumikesztyű nélkül neki se állj a festésnek, mert ha valami, akkor a kurkuma tényleg jól beszínez mindent. A főzet elkészítéséhez 60 g őrölt kurkumát adj fél liter vízhez, és alacsony lángon főzd kb. 20-25 percig.

Lila káposzta
A lila káposztának már akkor is szép a színe, ha éppen csak megpárolod köretnek. Ha fél liter vízhez 500 g apróra vágott lila káposztát adsz, és 20-30 percig főzöd, akkor a fehér tojásokat kékre, a barna tojásokat pedig zöldre fogod tudni festeni vele.

Áfonya
A lila hagyma nyomdokain járva, az áfonya is hasonló színt képes adni a tojásnak, főleg a fehér színűnek. Igaz, az áfonya kicsit költségesebb, mint a lila hagyma, de mindig jó, ha van egy plusz festési tipp a tarsolyban. Fél liter vízhez adj hozzá 500 g áfonyát, és főzd alacsony lángon 15-20 percig, majd varázsolj vele a fehér tojásból kéket.
Hibiszkuszvirág
Ettől a virágtól nemcsak a teának lesz szép színe, hanem a tojásnak is. Ehhez fél liter vízhez adj hozzá 500 g szárított hibiszkuszvirágot, és alacsony lángon főzd 20-30 percig. A végeredmény levendula- vagy indigókék-árnyalatú tojás lesz.

Így fesd meg a tojást a színes lével
Tegyél 6 darab szobahőmérsékletű, keményre főtt vagy kifújt tojást egy közepes méretű tálba. Öntsd rá a választott színes vizet kihűtve, hogy teljesen ellepje a tojásokat.
A tálat tedd be a hűtőbe, és hagyd ázni a tojásokat néhány órán át, vagy akár egy egész éjszakát is. Hogyha nem vagy megelégedve a kapott szín intenzitásával, ismételd meg a lépeseket.
Hogyha végeztél a tojások festésével, töröld őket szárazra, majd dörzsöld be egy kis napraforgóolajjal, hogy szép fényesek legyenek.
Fotók forrása: Getty Images, Videó és cover: Borsos Dalma/Sóbors