Ezeket a sajtokat dobd a grillre: érdemes bepácolni őket
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Háromsajtos, szaftos csirkemell roppanós zöldségekkel: az új családi kedvenc
A szegfűszeg élettani hatásai: mutatjuk az 5 legfontosabbat
Ha megrögzött húsevő vagy, akkor is érdemes kipróbálnod a grillsajtot, mert egészen új dimenziók nyílnak meg előtted, csak tudd kiválasztani a megfelelő fajtát.
A grillezés egy külön műfaj, nemcsak főzés, hanem már-már szórakozás és nem mellesleg társasági esemény. A tűzcsinálás művészete, a megfelelő parázs kivárása, a hús és a zöldségek megfelelő bepácolása mind-mind hozzátartozik a grillezéshez, amely után az étel elfogyasztása csak hab a tortán, ilyenkor nem a gyorsaság a lényeg.
Mit lehet grillezni? Gyakorlatilag mindent, így akár húsevő, akár vega vagy, akkor is találhatsz magadnak kedvenceket. Ha még bizonytalan vagy, mit tehetsz a rácsra, akkor megmutatjuk a kedvenc receptjeinket. Ezek az ételek pedig tényleg inkább szabad tűzre vagy parázsra valók, érdemes mindegyiket kipróbálni szép sorban, hosszú még a nyár.
A sajtok grillezve szinte finomabbak, különlegesebbek, mint a húsok, friss saláta mellé vagy akár hamburgerbe téve is kínálhatod őket. Ne hidd, hogy éhes maradsz utánuk, a sajt laktatóbb, mint a legtöbb húsféle. Íme a fajták, amelyek biztosan beválnak.
Sajtokat a grillre
A nagyon lágy sajtok nem grillezhetők, de a többi sajtfélével nyugodtan tehetsz egy próbát. Az egyik legnépszerűbb grillre tehető sajt a Közel-Keletről származó halloumi, amelyet eredetileg kecske- vagy juhtejből készítenek. Ez kicsit sósabb, így friss zöldsaláta mellé érdemes kínálni. Arra figyelj, hogy mindig frissen süsd, mert ha áll, akkor gumis, rágós lesz.
Az olyan klasszikusok, mint a trappista vagy az ementáli is mehetnek a grillre, ahogy a cheddar, a gomolya vagy a feta is. Ha ismered a raclette sajtokat, azokat is kipróbálhatod.
Az én nagy kedvencem a camembert, amelyhez csak annyi előkészület kell, hogy sütés előtt fóliába kell csomagolni, hogy ne folyjon ki belőle. A fokhagyma és a kakukkfű tökéletes ízesítő hozzá. Ha nincs grillszezon, akkor pedig süsd meg sütőben.
Pácolás és sütés
A sajtokat a húsokhoz hasonlóan be is pácolhatod, az olajos marinádok illenek hozzájuk. A fokhagyma és a zöldfűszerek tökéletes alapanyagok a pácba keverve. A sajtokat be is panírozhatod, a trappistát például így, és akkor biztosan nem folyik ki a belseje.
A sajtoknak nagyon jól állnak a különféle olajos magvak, a napraforgómagot vagy a tökmagot csak szórd rá az éppen olvadni kezdő sajtra, szépen megpirulnak.
A sajtokat ne rácson készítsd, hiszen ahogy megolvadnak, lefolyhatnak, helyette süsd rostlapon vagy grilltálcán. Arra is figyelj, hogy amikor elkezded grillezni, fél percig ne nyúlj hozzá, hogy kialakulhasson rajta a jellegzetes kéreg. Ha ez szépen látszik, akkor nyúlj alá óvatosan egy spatulával és forgasd át.
Fotó: Getty Images