Hányféleképpen készülhet a lecsó? Így lesz a legfinomabb az alap
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Kenyérrel tunkolva vagy nokedlire szedve káprázatos a lecsó, mindenkinek van egy bevált receptje, amit otthonról hozott, váltig állítva, az övé a legjobb.
Nem versenyre invitáljuk az olvasót, hisz ahány ház, annyi szokás, sokféle lecsót találni a nagyvilágban, mindegyik finom a maga módján, mégis, ha a hazai kedvenc elkészítésére adod a fejed, van néhány alapdolog, amire muszáj figyelni.
A lecsónak ezer arca van, bármikor elkészítheted, azonban a nyárinak nincsen párja, hisz ilyenkor igazán finom napérlelte paprikából, paradicsomból és zsenge hagymából készítve. Ilyenkor érdemes lecsófőzésre adni a fejed, nagyobb adagban elkészítened, elvégre sokféle variációt lehet kipróbálni, és ha van rá lehetőséged, üvegbe is zárhatod a finomságot, télen jó lesz majd lekapni a kamra polcáról.
A nyár és a lecsó összetartoznak. A hőségben jólesik a szabadban tartózkodni, élvezni a napsütést, a lágy szellő kellemes érintését. Ha nagyobb társasággal van az ember, előkerül a bogrács, a közös főzésé a főszerep. Mindig van egy karmester, aki az üst felett vezényel, persze az asszisztensek és a bámészkodó jelenlévők is részt vesznek az ételkészítésben, megvitatják, hogy is igazán finom a lecsó. Mindenkinek más az ízlése, van, aki az édesebb zamatot kedveli, míg más szereti, ha ég a nyelve a csípőstől. A jó lecsó mindenkinek más, de van néhány olyan mozdulat, amely birtokában biztosan mennyei lesz, elmondjuk, szerintünk, hogy lesz a legfinomabb.
Fontos a minőség!
Jó is az, amikor az embernek saját kis veteményeskertje van és házi paradicsomból készíti a finomságot. Ha azonban nincs, irány a piac, keress megbízható termelőt, mindig hazai, édes, lédús zöldségből készüljön a lecsó.
Olajon vagy zsíron?
Megosztó kérdés, hiszen mindenki másra esküszik: sokan csak megvonják a vállukat és azt mondják, jó nekik az olaj, érdemes azonban nagyszüleink tanácsát megfogadni és zsírral készíteni a lecsót. A különbség érezhető lesz, más lesz a szaft. A zsír lehet sertés vagy kacsa, de szalonna zsírján is készítheted a lecsót.
Mennyiség
Általában 1 rész hagymát, 2 rész paradicsomot és 4 rész fehér húsú paprikát használnak, de igazából ez is ízlés kérdése, minden szakács másra esküszik, máshogy kedveli. Nálunk például a hagyma dominál, amit olykor szeretünk keverni, ha van a kamrában vörös és lila, mindkettőből mehet a lecsóba. A paprikánál szintén ez a helyzet, bőven akadnak olyanok, akik a fehér húsú paprika mellé zöld hegyes-erőset is dobnak, jól áll a lecsónak, ha egy kicsit csípős. Ha többféle paprikát szeretnél beletenni, csak bátran, a végeredmény úgy is jó lesz.
A paradicsom kérdése is megosztó. Kerüljön bele a héja vagy sem? Ha zavar a paradicsom bőre, egyszerűen csak forrázd le a zöldséget és húzd le róla. Ha van olyan a családban olyan, aki nem szereti darabosan a paradicsomot, házi passzírozottat is használhatsz. Igaz, így a hagyományos verziótól rendesen elrugaszkodsz, de szintén ízletes lesz a végeredmény.
Hogyan kell felvágni a zöldségeket?
Ez is ízlés kérdése, van, aki nagyobb darabokra vágja, míg más vékonyan szeletelve szereti. Ugyanez a helyzet a paprika magházával és erezetével is, amit gyakran kivágnak, de a többség ezt nem javasolja, mivel rengeteg íz és illat van ezekben a részekben. Persze a méregerős paprikából azért érdemes kikapni, főleg akkor, ha kisebbek is esznek a lecsóból.
Fűszerek
Még az ízesítés is változó. Nagymamám szerint már a zsiradékra kerülő hagymát is érdemes besózni, mivel úgy több vizet enged. A pirospaprika használatáról is lehet vitatkozni, a hagyományosba nem kell, de aki szereti, bátran tegyen a lecsóba! Ugyanez a helyzet a fokhagymával is, szintén nem kerül a klasszikus receptbe, de nem történik katasztrófa, ha teszel bele.
Folyadék
Én személy szerint azon a véleményen vagyok, nem kell vizet önteni a zöldségekre, mivel magas a víztartalmuk, kellő folyadékot eresztenek. A lecsó szaftosan jó, nem pedig vizesen.
Hús és tojás mehet bele?
Több lehetőség is a rendelkezésedre áll, ízlés és pénztárca kérdése. Ne feledd, készítsd úgy a lecsót, ahogy neked és a családodnak ízleni fog! Kerülhet bele jófajta kolbász, virsli, tojás, de sertés vagy szárnyas is gazdagíthatja.
Alább kedvenc lecsóreceptjeinket szedtük össze, adunk pár ötletet, hogyan érdemes kipróbálni. Kommentben pedig örömmel várjuk a recepteket, hogy milyen a tökéletes lecsó a kedves olvasók szerint.
Lecsók, amiket érdemes kipróbálni:
Fotók: Getty Images