Hogyan főzzünk babot anélkül, hogy puffasztana? 5 trükk, hogy ne legyenek emésztési problémáid
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az olyan hüvelyesek mint például a bab nagyon népszerűek a táplálkozásban, hiszen olcsók, rostban gazdagok és laktatóak, és nem utolsó sorban változatosan felhasználhatóak.
A hüvelyesek fogyasztása a vegetariánus étrendet követők számára nagyon hasznos, sőt szinte nélkülözhetetlen, hiszen a húsmentes étkezés során is ügyelni kell a fehérje bevitelre. Ezek a zöldségek rendkívül gazdagok növényi fehérjében, valamint laktatóak. Egy tál bableves után biztosan nem maradunk éhesek. Egyetlen probléma van: puffasztanak, ami elég kellemetlen érzés tud lenni.
Miért puffadunk? A borsó- és a babfélék, a káposzta, a karfiol, a brokkoli, sőt még a teljes kiőrlésű gabonák összetett cukrot, úgynevezett raffinózt tartalmaznak, amelyet az ember gyomra nem tud teljes egészében megemészteni.
Az olyan cukrok mint a raffinóz, általában a vékonybélben bomlanak le. Mivel az ember nem rendelkezik a raffinóz lebontásához szükséges enzimmel, így emésztetlenül haladnak át a vékonybélen, és kerülnek a vastagbélbe.
A vastagbélben a bélbaktériumok már elkezdik lebontani, hidrogént, szén-dioxidot és metángázt termelve. Ennek pedig már ismerős a következményét: puffadás, hasi diszkomfort és kellemetlen gázok termelődnek. Hogyan lehet csökkenteni a kellemetlen gázokat? Arra kell törekedni, hogy a test még azelőtt lebontsa a raffinózt, mielőtt eléri a vastagbelet.
Hogy nem puffasztanak a hüvelyesek?
A szárazbab áztatása főzés előtt csökkentheti a raffinóz mennyiségét. A kevesebb raffinóz pedig mindenképpen csökkenti a puffadás lehetőségét, és megkönnyíti az emésztést. Miután a cukrok az áztatóvízbe oldódnak ki, így a főzéshez mindenképpen tiszta vizet használj.
A babnak magas a rosttartalma. Ez szuper, de ha nem szoktál hozzá a nagy mennyiségű rosthoz, ez is puffadást és egyéb emésztési kellemetlenségeket tud okozni. Így először ne ugorj fejest egy nagy tál chilis babba vagy babgulyásba, hanem először fogyaszd köretként, vagy akár salátába, és fokozatosan szoktasd hozzá a szervezetedet.
Ahhoz, hogy elkerüld a kellemetlen tüneteket, a gyomorban és a bélben mozgó ételeknek biztosíts minél gyorsabb mozgást. A zavartalan emésztés érdekében fogyassz minél több folyadékot, leginkább vizet, hogy a baktériumoknak minél kevesebb idejük legyen a gázok termelésére.
Bár az emésztésről általában mindenki a gyomorra és a belekre gondol, a folyamat valójában már a szájban elkezdődik. A rágással az ételeket az ember először apróbb darabokra bontja, így téve emészthetőbbé és könnyebben felszívódóbbá. Az emésztés megkönnyítésére, és a tápanyagok könnyebb felszívódása érdekében az ételt alaposan rágd meg. Ne figyelj görcsösen csak erre, de inkább kerüld a tévézést evés közben, hogy semmi ne vegye el a figyelmedet, és zavartalanul élvezhesd a finom falatokat.
Ha a főzővízhez szódabikarbónát adsz, lágyítja az ételeket. Ebben sincs teljes egyetértés, mert míg egyes tanulmányok szerint a szódabikarbóna használata megkönnyíti az emésztést, más tanulmányok nem találtak különbséget a szódabikarbóna használatakor. Annyi biztos, hogyha szódabikarbónával főzöd a babot, sokkal gyorsabban puhul, de ha nem figyelsz, szét is eshet. Egy próbát azért megér, tegyél fél kávéskanálnyi szódabikarbónát minden fél kiló babra főzés előtt. Mindenképpen figyelj, hogy nehogy szétfőjön.
A tökéletes bab főzése négy egyszerű lépésben
Öblítés, áztatás
Elsőként mosd le a babról a szennyeződéseket. Tedd be egy tálba úgy, hogy minden bögre babhoz négy bögre vizet számolj. Takard le az edényt, és hagyd ázni néhány órát.
Szűrés
Az áztatás után tedd a babot szűrőbe, majd öblítsd le hideg vízzel. Az áztatóvizet öntsd ki, majd a leöblített babot tedd vissza a tálba.
Főzés
Tedd a babot egy lábasba, önts rá annyi vizet, hogy egy ujjnyival ellepje, majd tedd a tűzhelyre. Várd meg, amíg a víz felforr, és ezen a hőmérsékleten főzd egy percig, majd vedd le az erősséget, és főzd további 45-60 percet. Ha puha, szinte pépes állagú babot szeretnél, főzd fedő alatt, ha pedig meg szeretnéd őrizni a bab textúráját, akkor ne tegyél rá tetőt.
Fűszerek
Bár nincs bizonyított összefüggés, hogy a fűszerek segítenek meggátolni a puffadást, mégis érdemes kísérletezni kicsit egzotikusabb ízesítőkkel, amelyek legalább az emésztést segíthetik. Érdemes kipróbálni a gyömbért, az édesköményt, a köményt, a kardamomot és a borsmentát úgy, hogy ízlés szerint adod a megfőtt babhoz.
Fotó: Getty Images