Te eszel elég zöldséget minden nap? Megmondjuk, mennyi lenne az ideális
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A '5 a day', vagy 'naponta ötször' mozgalom egy egészen szimpla szabályt javasol a hétköznapok étkezéseihez: egyél minden étkezéshez zöldséget vagy gyümölcsöt. A WHO javallatai alapján indított kampány segít abban, hogy minden nap meglegyen az előírt minimum.
Az egészséges étkezésre különösen igaz, hogy bármire rászoktathatjuk magunkat, amit következetesen és kitartóan csinálunk. Ha ez a kitartás arról szól, hogy minden ebéd után betolunk egy habos krémest, akkor ahhoz fogjuk tartani magunkat, de ahhoz a szertartáshoz ragaszkodunk, hogy mind az öt étkezés tartalmazzon valamilyen zöldséget vagy gyümölcsöt, ahhoz is éppen ilyen könnyű hozzászokni, csak éppen hasznosabb.
A minimum
A kampány a WHO azon ajánlásán alapszik, amely szerint naponta minimum 400 gramm zöldséget és gyümölcsöt kellene elfogyasztania egy átlagos felnőttnek. Ez a mennyiség a két csoport összetételéből kell, hogy álljon. A szervezet szerint ez a szokás elég lenne ahhoz, hogy csökkentsük a szívroham, az agyvérzés és több rákféle kialakulásának veszélyét. A mozgalom azt javasolja, hogy az előírt mennyiséget egyenletesen osszuk el egész napra, tehát annyi csak a lényeg, hogy ahányszor eszünk valamit, abban mindig legyen zöldség és/vagy gyümölcs is.
Ez nem is sok
Ez elsőre kissé rémisztően hangzik, de ha alaposabban végig gondolom egy átlagos napomat, akkor ez az előírt mennyiség nem is tűnik soknak. Ha a reggeli müzlibe kerül egy kis friss gyümölcs, tízóraira almát eszem, ha az ebédhez egy kis salátát, az uzsonnára egy kis fürt szőlőt és a vacsorához egy paradicsomot, akkor körülbelül ott is vagyok a célnál, sőt, már túl is léptem.
Ennél is többet kéne
A kampány ötlete még a ‘80-as években született Amerikában, Angliában pedig a 2000-es évek elején vált a kormány által javasolt étkezési szabállyá. A siker még az utóbbi években sem volt elsöprőnek mondható, mert az emberek jó része a krumplit, tehát például a csipszet is zöldségnek tulajdonította csakúgy, mint a cukrozott kompótokat, lekvárokat, holott ezek nemigen tekinthetők hasznos forrásnak.
Egy tavaly készült londoni tanulmány szerint a napi öt adag semmit sem ér, a kétszeresére volna szükség: tíz adag, tehát 800 gramm zöldség és gyümölcs jelentene valódi változást. Ennyi növényi eredetű táplálék naponta már bizonyosan véd egy rakás betegség ellen és rengeteg jó hatása van az egészségre. Ez viszont már valódi változtatást igényelne még az egészségtudatosabban étkezők részéről is.
A csipsz nem zöldség
Ez utóbbi tanulmány azt is kiemeli, hogy nem minden ugyanolyan hasznos, amit zöldségnek és gyümölcsnek hívunk. A krumpli, bár egészséges, csak sütőben sütve vagy főzve számít igazán annak, bő zsiradékban készítve nem, a gyümölcsök pedig csak hozzáadott cukor nélkül számolhatók bele a napi adagba. A legegészségesebbnek a gyümölcsök közül a citrusok, az alma és a körte számítanak, a zöldségekből pedig a levelesek, mint a spenót és a saláta, valamint a brokkoli és a karfiol a legmenőbbek.