Mézes, diós, réteges ez a görög sütemény, vagyis a baklava
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ropogós tésztalapok, diós töltelék, mézes szirup - baklavát készíteni nem olyan nehéz, mint gondolnánk. Lehet, hogy picit pepecselős munka, de meghálálja a ráfordított időt.
Ráadásul, ha otthon készítjük el, nem lesz ehetetlenül édes, mint a bolti változatok. Természetesen, mielőtt bárki azt hinné, ez sem egy cukormentes vagy diétás recept, bőven van benne méz és cukor is, de a tésztalapok közé csak natúr dió, vaj és egy kis fahéj kerül. A szirup édesíti meg a süteményt, amikor beivódik a rétegek közé.
Nem mindegy, milyen a tészta
A baklava alapját a réteslapok adják, amelyeket nem szabad leveles tésztával helyettesíteni. Utóbbi felpuffad a sütőben, levegős lesz, de most nem erre van szükségünk: a lapokból sok és vékony rétegnek kell egymásra kerülnie.
A baklavakészítés olyan, mintha lasagne-t sütnénk: rétegezni kell a lapokat, csak nem bolognai raguval, hanem vajjal és dióval. Minden egyes tésztát meg kell kenni olvasztott vajjal, majd minden 2. lap után jön egy adag dió. Kivéve a sütemény alján és tetején: oda 4-4 tésztalap kerül, hogy ne essen szét a baklavánk.
Változatok baklavára
A baklavába többféle csonthéjas kerülhet, általában dió, pisztácia vagy mandula alkotja. A görög változat vagy csak az egyikből vagy ezek keverékéből készül, nincs rá szabály, de a leggyakoribb a sima diós változat, amit lejjebb olvashattok. A török verzió általában csak pisztáciából áll és fahéj sem kerül bele. A perzsa változatban fele-fele arányban van a mandula és a pisztácia, fahéj helyett kardamomot használnak, a szirupot pedig egy kis rózsavízzel bolondítják meg.
Baklava
Hozzávalók 24 adaghoz
Tészta
- 16 darab réteslap
- 500 gramm dió (más magvak)
- 285 gramm vaj
- 1 teáskanál fahéj
Szirup
- 200 gramm cukor
- 2 evőkanál citromlé
- 185 milliliter víz
- 170 gramm méz
Elkészítés:
Készítsünk elő egy 23x33 cm-es tepsit. A réteslapokat vegyük ki a fagyasztóból fél órával a sütemény készítése előtt.
A felengedett réteslapokat vágjuk a tepsi méretére. Takarjuk le őket nedves konyharuhával, hogy ne száradjanak ki.
A diót és a fahéjat tegyük egy aprítógépbe. Addig daráljuk, amíg egészen apró nem lesz, de nem kell, hogy por legyen belőle.
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra. Vajazzuk ki a tepsit.
Tegyünk bele egy réteslapot. Kenjük le vajjal, majd tegyük rá a következőt, azt is kenjük meg vajjal, így tovább, amíg négy réteslapot le nem tettünk. Szórjuk meg a dió egyötödével. Ez lesz a baklava alja.
Tegyünk rá 2 réteslapot, úgy, hogy mindegyik tetejét megvajazzuk, majd szórjuk rá a dió második ötödét. Most ismét két vajazott réteslap és a dió harmadik ötöde következik. Ismét 2 lap, a dió negyedik ötöde, majd ismét 2 lap és a dió maradéka. A tészta tetejére - ugyanúgy, mint az aljára - a maradék 4 megvajazott réteslap kerül.
A tésztát vizes késsel vágjuk fel négy hosszú csíkra, majd vágjuk be ferdén, hogy rombuszokat kapjunk.
Süssük 60-75 percig, amíg aranybarna nem lesz.
Közben készítsük el a szirupot: tegyünk minden hozzávalót egy lábasba, közepes lángon addig főzzük, amíg a cukor el nem olvad. Utána még 3 percig hagyjuk gyöngyözni, majd kapcsoljuk le a gázt és hagyjuk kihűlni.
Ha kész a baklava, vegyük ki a sütőből, öntsük nyakon a sziruppal. Hagyjuk állni legalább 6 órán át, hogy a szirup beivódjon a rétegek közé.
Fotó: Getty Images