Így készíts tökéletes smoothie-t: a hozzávalók helyes arányát is mutatjuk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A smoothie-készítés még sosem volt ennyire egyszerű: megmutatjuk, hogyan kombináld helyesen a hozzávalókat, hogy a végén egy tökéletes ízű és állagú, tápláló italt kapj.
A smoothie-ra sokan úgy tekintenek, mint egy gyors nassolnivalóra, amit akár magukkal is vihetnek rohanósabb napokon. Bár ez az elgondolás nem áll messze a valóságtól, a krémes kortyolnivaló sokkal több a felsoroltaknál.
A smoothie ugyanis - ha jól készítik - egy tápláló, vitamin-, rost- és fehérjedús táplálék, amelyet leturmixolnak, a felhasznált alapanyagokat ezzel könnyebben emészthetővé teszik. Ahhoz azonban, hogy ezeket a kritériumokat teljesíteni tudja, és akár egy főétkezést is kiválthasson, számít, hogy milyen hozzávalókat használsz, és hogy ezeket milyen arányban kombinálod.
Friss vagy fagyasztott legyen?
A jó smoothie hideg, ehhez pedig arra van szükség, hogy a gyümölcsök fagyottan kerüljenek a turmixgépbe. Ha friss állapotban használod őket, akkor kiegészítésként adj néhány jégkockát is a keverékhez.
Megfelelő folyadékot válassz
Az ízes és kellemesen krémes smoothie-hoz válassz valamilyen magasabb zsírtartalmú növényi italt. Ezek a smoothie ízvilágától függően ráerősíthetnek az alapízekre, és további vitaminokkal és ásványi anyagokkal is gazdagíthatják a turmixot. Vizet csak abban az esetben használj, ha szerepel más zsírosabb és krémesebb kiegészítő is a hozzávalók között, mint például az avokádó.
Használj zöldséget is
A zöld leveles zöldségek, mint a spenót, a kel, a saláták vagy az algafélék, bővelkednek antioxidánsokban, a krémes állagúak, mint a főtt/sült édesburgonya pedig selymesen krémessé varázsolják az állagát.
Ne félj a magas zsír- és kalóriatartalmú hozzávalóktól!
Ahhoz, hogy igazán tápláló legyen, és több óráig jól lakj a smoothie-val, nem szabad megijedni a tartalmasabb alapanyagoktól. Nagyon is van helye benne a zabpehelynek, az avokádónak vagy a magvajaknak.
Koronázd meg szuperélelmiszerekkel
Most főként olyan hozzávalókra gondolj, amelyeket nehéz beépítened az étrendedbe. Ilyen lehet a lenmag, a chiamag, a kendermag, a spirulina, de akár a fűszerek is, mint például a kurkuma.
Kövesd a helyes arányokat
Az alábbi felsorolásban azoknak az összetevőknek a mennyiségét láthatod, amelyeket érdemes felhasználnod a tökéletes reggeli italodhoz:
- folyadék: 1 bögre (bármilyen növényi ital, érdekességként kókuszvíz)
- gyümölcsök: fél vagy 1 bögre (bármilyen erdei gyümölcs, cseresznye, meggy, banán, mangó, kivi, ananász, édes barackok stb.)
- zöldségek: 1-2 marék (bébispenót, kel, rukkola, madársaláta, uborka, zellerszár stb.)
- zsiradék: 1-2 evőkanál (magvajak: mogyoró, mandula vagy kesu; olajos magvak: chia, len, kender, napraforgó, tök; csonthéjasok; kókuszolaj; avokádó)
- szuperélelmiszerek: fél vagy 1 teáskanál (spirulinapor, kurkuma, macapor, őrölt acai, nyers kakaópor, matcha)
- fűszerek: fél teáskanál (fahéj, gyömbér, szerecsendió, szegfűszeg, kardamom)
- zabpehely: negyed vagy fél bögre
- extra fehérjepor: 1 mérőkanál (kender-, borsófehérje stb.)
- opcionális édesítő: 1-2 evőkanál (juharszirup, méz, agavé stb.)
Fotók: Getty Images