Hogyan kell megszabadítani a spárgát a fás végektől?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A spárga az egyik legjobb, legegészségesebb, legfinomabb, legszebb zöldség, ráadásul hazai, és még csak nem is hizlal. Ilyenkor tavasszal, amíg csak van, spárgát is spárgával eszem, sajnos, egyedül.
Aki még nem kötött szorosabb barátságot ezzel a szezonális csodával, annak érdemes néhány apróságot tudni róla, mielőtt nekiesik.
A zöld és a fehér spárga nagyon különbözőek, az ízük és az állaguk is más, így valamelyest különbözik a módszer is, amivel hozzáállunk.
A zöld spárgát egyáltalán nem kell megpucolni, nem vonja be kívülről kemény réteg. A fehéret viszont meg kell hámozni, erre pedig a legjobb eszköz egy zöldséghámozó.
A fás végek eltávolítása
A vége viszont mindkét fajtának ugyanúgy fásodik, azaz keménnyé és szálkássá válhat, minél régebbi, annál jobban. Ezért, mivel nem tudhatjuk, mennyi ideje volt a piacon vagy a boltban, az első és legfontosabb szabály, hogy a spárgát ne tárolgassuk, ne tartogassuk. Amint megvettük, készítsük el és együk meg. Minden perc tárolással drámaian csökken az íze és szárad a vége. A fás végeket pedig, nincs mese, el kell távolítani, mert nem finomak.
A módszer
Erre van egy csodálatosan működő módszer. Fogjuk a spárgát és egy határozott mozdulattal próbáljuk meg letörni róla a fás végét. Ahol eltörik vagy elhajlik, ott kell elvágni, onnantól már száraz a spárga.
Mit kezdjünk a végekkel?
A végeket viszont tilos kidobni, elképesztően sok aroma van bennük, nagyon jól mennek akár egy sima húsleveshez is, de ha azon nyomban megfőzzük őket, a főzőlé édes, illatos alapot ad egy spárgakrémleveshez vagy spárgából készült rizottóhoz, de akármilyen más, ízben passzoló ételhez felhasználhatjuk.
Mi legyen a hegyekkel?
A spárgák hegyét, a fodros, csinos kis tollhegyet érdemes ugyancsak levágni, és a többi résztől eltávolítva kezelni, mert ott gyűlik össze minden íz, ugyanakkor ez a legzsengébb része a zöldségnek. Ahhoz, hogy ezeket a jó tulajdonságokat megőrizzük, kevesebb hőkezelésben kell részesítenünk a hegyeket, mint a szárakat. Nekik elég néhány percnyi párolás, ha a többiek már kész vannak, ha pedig krémlevesbe mennek, őket elég külön megpirítani egy kis vajon.
Rövid a szezon, siessetek, pároljátok, süssétek csőben, egyétek sajttal, tejföllel, akárhogyan.
Fotó: Getty Images