Így készíts pergős főtt rizst: biztos tipp, hogy ne legyen ragacsos
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ha köretet készítesz, akkor biztosan gyakran főzöl rizst, hiszen a krumpli mellett ez is nagyon népszerű, de kevésbé hizlal.
Bár azt gondolhatnád, hogy a rizsfőzésnél kevés egyszerűbb konyhai művelet létezik, mégis biztos vagyok benne, hogy készítettél már ragacsos, szétfőtt vagy épp ellenkezőleg, keményen maradt köretet. Sajnos ha elrontottad, már nem tudod megjavítani, így vagy nagy duzzogva megeszed, vagy ha menthetetlen, megy a kukába. Ha még egészségesebb alternatívát keresel, akkor készíts bulgurt, amely hasonlóan készül a rizshez, de nem lehet elrontani.
Már a vásárlásnál figyelj arra, hogy milyen típusú rizst veszel, köretnek, húsok mellé hosszú szemű, basmati vagy jázminrizst válassz. A rövid szemű rizst inkább sushi vagy rizottó készítéséhez használd, akkor kifejezetten jó, ha a szemek egymáshoz tapadnak. A rizsfőzést érdemes elsajátítani, és utána biztosan nem fogod elrontani. Ha egyszerűbb megoldást keresel, akkor készíts kuszkuszt, amelyet csak le kell forrázni, és máris eheted.
Válaszd ki a megfelelő fajtát
Nemcsak azért érdemes basmati rizst választanod, mert ebből a fajtából készítheted a legjobb köretet, hanem mert ez a rizs támogatja a legjobban a diétádat, hiszen a glikémiás indexe közepes, így a vércukorszintet sem emeli meg drasztikusan. B-vitamint tartalmaz, ahogy ezek az élelmiszerek is.
Pergős rizs készítése
Kétféle módszer is ismeretes a pergős rizs készítéséhez, az egyiknél először meg kell pirítani, a másik módszernél pedig először jól át kell mosni a köretet. Mindkét metódusnál fontos, hogy pontosan mérd ki az adagokat, két személyre nagyjából 150 gramm rizst számolj. Amikor rizst főzöl, a szemek a kétszeresükre nőnek, a nedvesség átjárja a szemeket, a bennük lévő keményítő pedig megzselésedik, így lesz puha. Ehhez többféle módszert is használhatsz.
Vízzel öblítés vagy olajon pirítás
Első lépésként tedd a rizst szűrőkanálba, és folyó víz alatt többször öblítsd át, amíg a kifolyó víz átlátszóvá nem válik. Ilyenkor már nem lesz a szemek felületén keményítő, és nem is ragadnak össze. A másik módszer szerint a száraz rizst öblítés helyett egy nagyobb edényben pirítsd meg olajon vagy vajon, vigyázva, hogy a zsiradék ne legyen túl forró. A szemek kicsit fehérebbek lesznek, de ne várd meg, míg barnulnak, csak keverd át.
Öntsd fel kétszeres mennyiségű vízzel vagy alaplével az előkészített rizst, ízlés szerint sózd, majd keverd át. Ha túlkevered, a keményítő kifő, és a szemek összeragadnak. Vedd le a tűz erősségét, takard le a lábast, és párold 15 percig. Utána vedd le a tűzről, és fedő helyett teríts rá konyharuhát.
Fotó: Getty Images