A sütőtök 6 lenyűgöző élettani hatása: ne csak ősszel fogyaszd
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Ha eddig csak a lattéd ízesítésére használtad, esetleg megsütötted belőle az évi egy pitét vagy muffint, akkor érdemes belehúzni és rendszeresen fogyasztani – legalább amíg a szezonja tart.
A sütőtök egészségügyi hatásai felérnek sok szuperélelmiszerével, emellé pedig könnyen hozzáférhető és sokoldalúan felhasználható.
A sütőtök az ősz egyik igazi hírnöke, hiszen nem egyszerűen az évszakok változását jelzi, hanem a hűvösebb idő érkezését is. A nyári könnyedebb, hideg ételek után ilyenkor jólesik minden, ami kicsit is átmelegít, sütőtökből pedig rengeteg ilyen finomság készíthető. Szerencsés vagy, ha szereted a vidám színű zöldséget, hiszen általa rengeteg fontos tápanyagot juttathatsz a szervezetedbe. Ha rendszeresen fogyasztod – legyen szó kanadai, nagydobosi vagy akár japán sütőtökről –, az alábbi pozitív hatásokat tapasztalhatod.
Jót tesz a szemeknek
A sütőtök tele van A-vitaminnal, amely elsősorban a szemek egészségéért felel, ugyanakkor pedig az immunrendszert is támogatja. Egy bögrényi sütőtök képes fedezni a napi ajánlott A-vitamin 200 százalékát. Az A-vitamin mellett luteint is tartalmaz: ez a tápanyag védi a szemet az időskori betegségektől, mint amilyen például a szürke hályog.
Támogatja a szívet
A sütőtök sok káliumot, C-vitamint, rostot és antioxidánsokat tartalmaz – csupa olyan tápanyagot, amelyek közvetlen vagy közvetett módon segítenek megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Egy bögre sütőtök 16 százalékát fedezi a napi káliumszükségletednek.
Felturbózza az immunrendszert
Egy bögre sütőtökkel elfogyaszthatod a napi ajánlott C-vitamin mennyiségének közel a 20 százalékát. A C-vitamin nemcsak megfázás idején létfontosságú, de a szabad gyökök okozta sejtkárosodástól is megvédi a szervezetedet. A sütőtök a C-vitamint mellett E-vitaminban és vasban is bővelkedik: ezek szintén jól jönnek, ha az immunrendszered erősítése a cél.
Karotinoidokban gazdag
Nem gond, ha elsőre nem tudod kiejteni, ez a szuper vegyület attól még ugyanolyan hatékony. A karotinoidok tulajdonképpen pigmentanyagok, amelyek a zöldségek és gyümölcsök piros, sárga és narancssárga színét adják. A sütőtök mellett a sárgarépának és a paradicsomnak is a fő színezőanyagai. Ugyanakkor erős antioxidánsok is, amelyek a C- és E-vitaminhoz hasonlóan harcolnak a szabad gyökök ellen, így megvédhetnek a rák egyes típusaival szemben.
Sokáig jóllaksz tőle
A fogyókúrádba is beillesztheted, hiszen egy bögrényi sütőtök mindössze 50 kalóriát tartalmaz, ezzel szemben viszont rengeteg rostot, amitől sokáig jóllakottnak érzed magad.
A magokat is felhasználhatod
A sütőtök előkészítésénél a magoktól automatikusan megszabadulsz? Nagy hiba! Ha kikapartad a sütőtök belsejéből, akkor tisztítsd, szárítsd és pirítsd meg őket, hiszen olcsó, fehérjedús és ásványi anyagokban gazdag nassolnivaló lehet belőlük. Edd a tökmagot önmagában vagy tedd salátába, granolába, esetleg süss belőle zabkekszet.
Ezt készítsd a sütőtökből
A sütőtök remek hozzávalója egy sor édes és sós ételnek, a főételek és levesek mellett pedig isteni desszerteket is készíthetsz belőle:
- sütőtökkrémleves hokkaido tökből,
- sütőtökös buci (nem csak Halloweenre),
- sütőtökös pizza,
- sütőtökös rizottó,
- hamis sajtos töltött sütőtök,
- sütőtökös gnocchi,
- sütőtökös lasagne,
- sütőtökös morzsasüti,
- sütőtökös muffin csokidarabokkal,
- diós sütőtökkenyér (a banánkenyér mintájára),
- sütőtökös pite,
- fűszeres sütőtöklekvár.
Fotók: Getty Images