Méregtelenít és a fogyást is segíti: az almaecetet házilag is elkészítheted
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Fűszeres zöldségfasírt csicseriborsóval: tartalmas ebéd húsmentesen
Álompuha almás palacsinta: reszelt gyümölcs kerül a tésztába
Tejszínes édeskrumplipüré: fűszeresen készül a krémes köret
Puha áfonyás-mákos kuglóf: egyszerű kevert tészta az alapja
30 perces milánói csirke: parmezán sajt kerül a bundába
A természetes ecet sokoldalú csodaszer, a paletta igen színes, az egyik legjótékonyabb az almaecet, melyet kellemes zamata miatt is érdemes próbára tenni a konyhában.
Ha ecet, akkor a legtöbben a háztartási, zöld flakonos változatra gondolnak, melyet inkább takarítás során érdemes bevetni. Az ecetkínálat szerencsére széles, érdemes felfedezni, milyenek vannak, kezdésnek az alma a legjobb választás.
Az almaecet az alma erjedése során létrejövő almabor további fermentálásával jön létre, savtartalma alacsony, mindössze 5%. A különleges zamatú ecet igazi kincs, nemcsak azért, mert főzés során különleges aromával ruházza fel a fogásokat, hanem azért is, mert a szervezetre is jótékonyan hat. Mind közül a legismertebb hatása, hogy enyhíti a gyomorégést, javítja az emésztést és a fogyókúrát is támogatja.
Az almaecet a népgyógyászatban is nagyon kedvelt, A- és C-vitaminban is bővelkedik, és az immunrendszert is acélosabbá teszi. Antioxidáns-tartalmának köszönhetően a szív- és érrendszeri és a daganatos betegségek megelőzésében is hatékony lehet. A háztartási ecethez hasonlóan az almaecet is gomba- és baktériumölő.
Így illeszd a diétába
Az almaecet régi csodaszernek számít a fogyókúrában, étkezések előtt 10-15 perccel almaecettel (1 evőkanál) kevert vizet (2-3 dl) szoktak inni. Az almaecet felgyorsítja az anyagcserét, vízhajtó és méregtelenítő, valamint csökkenti az étvágyat és a zsír lerakodását is gátolja. Azonban érzékeny gyomrúaknak nem ajánlott a fogyasztása.
Emésztési panaszoknál is segít
Az almaecet székrekedés ellen is hatásos, és a puffadást is csökkenti, emellett felgyorsítja az étel lebomlási idejét, így támogatja az emésztést.
Gyomorégésre is megér egy próbát
Az almaecet régóta csodafegyvernek számít a gyomorégés ellen, mivel megakadályozza, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe jusson. Fogyasztása étkezések előtt történjen, egy pohár vízbe keverj bele 1 evőkanál almaecetet, majd idd meg. Hatására "lezáródik" a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom, így a gyomorsav nem tud visszacsorogni, nem irritálja a nyelőcsövet. Azonban semmiképp ne fogyaszd hígítás nélkül, mert az még fokozhatja is a savtermelést.
Használd a főzésnél!
Enyhén pikáns zamata miatt saláták ízesítésénél szokás használni, de ázsiai jellegű ételekben is biztos helye van. Próbáld ki szárnyasból készült ételek ízesítésénél, de különböző szószokba is belekeverheted. Mivel nagyon intenzív az íze, 1-2 evőkanállal bőven elég belőle.
Házilag is készülhet
Az almaecetet otthon is elkészítheted, több receptje is van. Az egyik legegyszerűbb változathoz 2 liter vizet 20 dkg cukorral forralj fel, majd tedd félre és várd meg, míg teljesen kihűl. Közben az egészséges, hibátlan almákat héjastól alaposan mosd meg és vágd fel úgy, hogy egy 5 literes befőttesüvegbe beleférjenek. A kihűlt lét öntsd rá az üvegbe helyezett almákra, takard le vászonanyaggal, így megóvod az almát a muslicáktól, de oxigént is kap, amire az erjedés miatt szükség van.
Az üveget 22-25 fokos helyen tárold 2-3 hétig, mindennap keverd át. Miután letelt a 2-3 hét, vászondarab segítségével szűrd át, a tiszta lét makulátlan üvegbe töltsd bele. Néhány nap után a lé tetején fehér, kocsonyás réteg keletkezik, ez az ecetágy, melyet minél tovább érlelsz, annál intenzívebb lesz az ecet zamata. Utolsó mozzanatként az ecetágyat szedd le, a folyadékot pedig töltsd tiszta üvegbe.
Az almaecetet a szépségápolásban is próbára teheted, jótékony tulajdonságai közt említendő, hogy feszesíti a bőrt és halványítja az öregedési foltokat.
Fotók: Getty Images