Gyulladáscsökkentő és tele van antioxidánssal – A birsalma jótékony hatásai
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Kicsit mellőzött gyümölcs a birsalma, pedig még messzire sem kell menni érte, a hazai kertekben is megterem ez az egészséges gyümölcs.
A birs a meleg mérsékelt éghajlatú Délnyugat-Ázsia kaukázusi területein őshonos. A fa virágai is nagyon szépek, hófehérek, a termése pedig a jellegzetes sárga birsalma vagy birskörte néven ismert. Nem véletlen a kétféle elnevezés: a fa egyik évben alma, a másik évben akár körte alakú termést is hozhat.
A gyümölcs külseje finom szőrökkel borított, a belseje nagyon kemény, és nyersen nem is tanácsos fogyasztani. Nagy előnye, hogy sokáig eláll, így nem kell azonnal felhasználnod, eldöntheted, mit szeretnél belőle készíteni. Ha először csak ismerkednél az ízével, akkor ezt a birsalmás sütőtökkrémlevest próbáld ki, garantáltan őszi-téli ízkavalkádban lesz részed.
Az érett birsalma 12-13 százaléka cukor. A pektintartalma viszonylag magas, így remekül tudsz vele zselésíteni. Ezt a tulajdonságát a belőle készült lekvárnál vagy birsalmasajtnál tudod leginkább hasznosítani. A pektin a magok körül koncentrálódik, ezért mindig használd fel a teljes gyümölcsöt. A birsalma rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, érdemes bevásárolni belőle. Ha nem kapsz sárgát, csak éretlenebb zöldet, nyugodtan érleld egy tálban, addig is élvezheted a csodás illatát.
Csupa jósággal van tele
A birsalma A-, B-, C- és P-vitaminban nagyon gazdag, valamint káliumot, vasat, magnéziumot, cinket is tartalmaz. Rostban is gazdag, így az emésztésednek is jót tesz. A benne található antioxidánsok támogatják az immunrendszer működését.
Az olyan felső légúti betegségeket is enyhíti, mint a hörghurut vagy a tüdőgyulladás, kiegészítő kezelésként alkalmazva. Ingadozó vérnyomásra is érdemes fogyasztani, valamint gyulladás- és fájdalomcsökkentésre is jó. Ha emésztési panaszaid vannak, akkor is eheted, de gyomorfekéllyel küzdők is beépíthetik az étkezésükbe. Lassítja a cukor felszívódását, így cukorbetegek is bátran fogyaszthatják.
Így dolgozd fel
Először szabadulj meg a külsejét borító kis szőröktől, dörzsölgesd le papírtörlővel, vagy folyó víz alatt mosd át. A gyümölcs nagyon kemény, ezért nagyon éles késsel dolgozz. Utána, hacsak nem birsalmasajtot vagy lekvárt készítesz, hasonlóan járj el, mintha almát pucolnál, vágd négybe, távolítsd el a magházát, majd tedd citromos vízbe, hogy ne barnuljon meg. A levével pedig leveseket, italokat savanyíthatsz.