Hogyan készíts bulgurt helyesen? Kevesebb főzést igényel, mint gondolnád
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A bulgur vitathatatlanul az egyik legnépszerűbb alapanyagunk, hiszen köret, saláta és még desszert is lehet belőle. Ahhoz, hogy igazán ízletes legyen, mutatunk néhány bevált trükköt az elkészítéséhez.
A bulgur egyszerűen elkészíthető, roppant egészséges alapanyag, és bár a közel-keleti konyhában van igazán nagy hagyománya, nálunk is nagyon kedvelt gabonaféle.
A bulgur tulajdonképpen nem más, mint zúzott búza, amit előfőznek, majd kiszárítás után csomagolnak. Ez az előkészített, kisebb-nagyobb törmelékekből álló élelmiszer rendkívül tápanyagdús, kevesebb kalóriát és több rostot tartalmaz, mint a rizs, így számos diéta és fogyókúra hasznos alapanyaga lehet. Megéri rendszeresen fogyasztani, hiszen egy bögrényi (kb. 90-100 g) fedezi az ajánlott napi rostszükségletünk 30%-át. Emellett kiváló B3- és B6-vitamin-forrás, és nagy mennyiségben tartalmaz vasat, magnéziumot, mangánt, cinket és folátot is.
Megpuhult állapotában a kuszkuszra vagy a quinoára hasonlít az állaga, az íze pedig semleges, de a rizsnél vagy a kuszkusznál aromásabb, földesebb jellegű.
Az előkészítésben 2 módszert is érdemes kipróbálnod: megfőzheted, akárcsak a rizst, de mivel előfőzött termékről van szó, pusztán áztatás is elegendő neki.
Tippek a főzéshez
A bulgur főzése nem űrtudomány, azonban van néhány konyhai trükk, amely ízletesebb, pergősebb köretet eredményez. A folyamat nagyon hasonlít a rizsfőzéshez, mivel azonban természetükből adódóan más-más gabonatípusok, egyes pontokon eltérő lehet.
1. Ahhoz, hogy a szemek ne tapadjanak össze, főzés előtt alaposan mosd át, majd szűrd le róla a felesleges keményítőt.
2. A megmosott bulgurt tedd egy edénybe, önts rá kétszeres mennyiségű vizet, és kevés sóval forrald fel.
3. Ha felforrt, tegyél rá fedőt, és alacsony hőfokon főzd 15-20 percig, vagy amíg a szemek teljesen megpuhulnak. A főzési idő annak függvényében változhat, hogy mennyire darabosra tört a bulgur: minél nagyobbak a darabok, annál tovább tart a főzés.
Hogyan áztasd?
A bulgurt főzés nélkül is könnyedén elkészítheted, ehhez pedig mindössze vízre és kevés sóra lesz szükséged. Tedd a megmosott és leszűrt gabonaszemeket egy edénybe, önts hozzá kétszeres mennyiségű enyhén sós, langyos vizet, és pihentesd egy óráig. Ezalatt a törmelék könnyedén magába szívja a rendelkezésre álló vizet, a végeredmény pedig egy megpuhult, ízletes alap, amit recepttől függően ízesíthetsz.
A módszer előnye, hogy a hőkezelés hiányában valamennyi hasznos tápanyag megmarad a gabonában, illetve a tűzhelyet sem kell bekapcsolnod, mégis kevés munkával és energiatakarékos módon készíthetsz tápláló fogást, akár a nyári hőségben is.
Mire használható?
Semleges íze miatt a bulgurnak szinte bármilyen fűszerezés jól áll. Készíthetsz belőle salátákat, mint ahogyan a törökök is teszik, dúsíthatod vele a zöldségköretet, de akár önmagában, erősebb fűszerezéssel is megállja a helyét. A bulgurból azonban kiváló húspótló is lehet, hiszen kissé rágós textúrája szuperül beillik a darált hús helyett az azt igénylő receptekbe.
Fotók: Getty Images