8 étel gyomorrontás és hasmenés esetén: a zsíros fogásokat kerülni kell

gyrcover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Gyomorrontás esetén a folyadékbevitel sokkal fontosabb, mint az étkezés, de nem mindegy, mit iszol a betegség ideje alatt.

Fájó gyomor, gyengeség, hányinger és hasmenés: a tünetek gyomorrontásra vagy ételmérgezésre utalnak. A betegség szerencsés esetben néhány nap alatt elmúlik, ilyenkor nagyon fontos, hogy odafigyelj a szervezetedre és meggondold, milyen élelmiszerek fogyasztásával támogatod a gyógyulási folyamatot.

A betegség ideje alatt a kellemetlen tünetek mellett étvágytalanság is jelentkezhet. Ahhoz, hogy visszanyerd az erődet, fontos, hogy gyomorkímélő ételeket és italokat fogyassz, még akkor is, ha úgy érzed, képtelen vagy az evésre. A folyadékpótlás különösen fontos, mert a betegség alatt, főleg, ha lassú lefolyású, fennáll a kiszáradás veszélye. A gyomorrontás egyik velejárója, hogy a bevitt étel vagy folyadék nem marad a szervezetben, ez pedig szintén kiszáradáshoz vezet. Épp ezért ajánlott ilyenkor jégkockát szopogatni, vagy nagyon kis kortyokban próbálkozni a vízzel.  

gyct5

Mit lehet inni?

A víz mellett koffeinmentes teával és alaplével is pótolhatod a folyadékot

Gyomorrontás esetén kerülni kell a szénsavas és koffeinben bővelkedő italokat, bár erről megoszlanak a vélemények, akad, aki szerint ilyenkor a kóla kifejezetten jót tesz, mivel eredetileg fejfájás, fáradtság és depresszió elleni orvosságként vált ismertté a piacon a ma kapható Coca-Cola őse. Sokan pedig gyomorproblémákra is előszeretettel ajánlják annak ellenére, hogy egy 2008-as tanulmány szerint erre nincs semmilyen tudományos bizonyíték, olvasható az Index korábbi cikkében. Ilyenkor a legjobb a tiszta víz fogyasztása, koffeinmentes tea is megengedett, valamint zsírtalanított csont- és zöldségalaplé.

gyct1

Málnalevéltea

Teák közül érdemes kipróbálni a málnalevélteát, mely kifejezetten hányinger és hasmenés alatt javasolt, mivel segíti az emésztést, enyhíti az émelygést.

Mit lehet enni?

A nehezen emészthető, zsíros, fűszeres és cukros ételek tiltólistásak, és a tejtermékek is, igaz, a joghurt kivétel, de csak a natúr probiotikus, mely a benne található jótékony baktériumok segítségével hozzájárul a gyomor és a bélrendszer gyógyulásához. A betegség ideje alatt a magas rosttartalmú ételek fogyasztását is kerülni kell, vagyis a nyers zöldségeket és gyümölcsöket felejtsd el, amíg a gyomorpanasz fennáll.

gyct6

Hús-, zöldség-, csont- és erőleves

Élete során egyszer mindenki átélte (éli) a gyomorrontás gyötrelmeit. Ilyenkor a nagymamák és az anyukák gyógyító levessel állnak elő, amit a mai napig bevetnek, méghozzá sikeresen. A könnyű levesek fogyasztásával pótolhatók a hasmenés következtében elvesztett ásványi sók és nyomelemek. A leves feltölti erővel a legyengült szervezetet.

Krumpli

Szintén régi praktika a sós vízben főtt burgonya. A só azért szükséges, mert pótolni tudod vele a kiürült ásványi sókat és ionokat. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a hasmenés miatt káliumot is veszít a szervezet, a főtt krumpli azonban bővelkedik ebben az ásványi anyagban, plusz még az emésztőrendszerben található káros anyagokat is felszívja. A hagyományos krumpli mellett az édesburgonyát is fogyaszthatod főve gyomorrontás ideje alatt.

gyct2

Banán

Tápláló, plusz magas káliumtartalma miatt remek választás. A gyümölcs nyugtatja a háborgó gyomrot, alacsony rosttartalmának köszönhetőn megfogja a hasat.

Főtt tojás

Gyomorrontás esetén a főtt tojás ideális táplálék, mivel energiát ad, rengeteg benne a fehérje, kiváló vitamin- és ásványianyag-forrás.

gyct3

Pirítós

Teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítóst is csipegethetsz, mellé koffeinmentes teát kortyolhatsz, de csontleves tetejére is rámorzsolhatod a kétszersültet.

Csirkemell

Ha már elkezdtél lábadozni, akkor óvatosabban, de elkezdhetsz visszatérni, és tartalmasabb ételek fogyasztásával próbálkozhatsz, a legjobb választás ilyenkor a főtt vagy párolt csirkemell. A hús mellé főtt rizst és párolt sárgarépát is kínálhatsz.

gyct4

Zabkása

A vízben főtt zabkása fogyasztása is engedélyezett, ha túl íztelennek tartod, akkor párosítsd banánnal vagy reszelt almával.

A betegségből felépülve a diétát még néhány napig érdemes tartani, a nagy lakomázással csak ártasz a gyomrodnak, könnyen visszaeshetsz, ezért egy ideig megéri kerülni a nehéz, zsíros ételeket.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon