Hangulatjavító élelmiszerek a hideg és sötét napokra: nem a csoki a legjobb választás
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Beköszöntött az ősz, egyre rövidebbek a nappalok és hosszabbak az éjszakák, a kellemes napsütéses időt felváltják a borongós, esős napok. Ilyenkor jön el a hangulatjavító ételek ideje.
Ha rosszkedve van az embernek, általában édességek után nyúl, pedig nem csak a csokoládé lehet a megoldás, sőt. A magas cukortartalmú ételek megemelik a vércukorszintet, amelynek köszönhetően igaz, egy rövid ideig jobb lesz a hangulatod, azonban ez csak átmenetileg oldja meg a problémáidat.
Ha gyakran ingadozik a vércukorszinted, inkább lehangolt, rosszkedvű leszel, úgyhogy hosszú távon nem az édesség a legjobb választás. Cukor helyett érdemes inkább fehérjében gazdag, lassú felszívódású élelmiszereket fogyasztani, amelyek sokáig jóllakatnak. Ha pedig mégis a csokoládé mellett döntesz, válassz minél magasabb kakaótartalmút, és csak pár kockányit egyél belőle.
Mi javítja a hangulatod?
Fehérjetartalmú ételek
A fehérjék aminosavakból tevődnek össze, amelyek hozzájárulnak az idegrendszer megfelelő működéséhez. Az állati eredetű fehérjék az összes aminosavat tartalmazzák, köztük a jó hangulatért felelős triptofánt is, amely nélkül nincs szerotonin, vagyis boldogsághormon. Ha vegán étrendet követsz, akkor is figyelj a fehérjebevitelre, itt írtunk róla korábban, melyek a legjobb növényi források.
Triptofánban gazdag élelmiszerek:
- húsok (azon belül a pulykában található a legnagyobb mennyiségben),
- tojás,
- tejtermékek,
- szója,
- diófélék, magvak,
- hüvelyesek közül a bab- és a borsófélék.
Omega-3 zsírsavban gazdag ételek
A fehérje mellett az omega-3 zsírsavak járulnak hozzá az idegrendszer megfelelő működéséhez, amelyek így az általános hangulatra is hatást gyakorolnak. Ha nincs elegendő omega-3 zsírsav a szervezetedben, hajlamosabb leszel a depresszióra – erről itt írtunk korábban. Az omega-3 zsírsavat a szervezet nem tudja előállítani, csak kívülről tudod bevinni, ezért fontos a pótlása. Amellett, hogy az agy működésére hat, a szívnek és az érrendszernek is jót tesz.
Omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszerek:
- diófélék, magvak, főként a lenmag,
- zsírosabb halak, mint a lazac,
- növényi olajok,
- zöld színű zöldségek (brokkoli, kelkáposzta, római saláta).
Magnéziumban gazdag ételek
Ha folyamatosan stresszes vagy, magnéziumhiány állhat a panaszaid mögött, úgyhogy talán nem meglepő, hogy ebben az ásványi anyagban gazdag ételeket is érdemes minél gyakrabban fogyasztani, hogy jobb legyen a hangulatod. Kutatások is kimutatták, hogy a depressziósok gyakrabban küzdenek alacsony magnéziumszinttel.
Magnéziumban gazdag élelmiszerek:
- étcsokoládé,
- avokádó,
- banán,
- diófélék, magvak,
- hüvelyesek,
- zsírosabb halak.
D-vitaminban gazdag élelmiszerek
Mivel ősszel és télen kevesebbet süt a nap, így nem jut a szervezet elég D-vitaminhoz. A D-vitamin-hiány mentális betegségekhez vezethet, úgyhogy érdemes odafigyelni arra, hogy elegendő mennyiséget vigyél be, pótold. Itt írtunk róla korábban, mi mindenben található sok D-vitamin.
D-vitaminban gazdag élelmiszerek:
- gomba,
- tengeri halak,
- tejtermékek,
- tojás,
- zabpehely.
Lassú felszívódású szénhidrát
Ahhoz, hogy elegendő energiád legyen, szükséged van szénhidrátra is, de nem mindegy, milyenre, a lassú felszívódású a lehető legjobb választás. A szénhidrátmegvonás nem megoldás, ha fogyókúrába kezdesz, ugyanis ha nem viszel be eleget belőle, állandóan feszült és rosszkedvű leszel.
Lassú felszívódású szénhidrátok:
- teljes kiőrlésű gabonák, péksütemények, tészták,
- zabpehely,
- hüvelyesek,
- barna rizs.
Az őszi, téli hónapokban különösen figyelj oda a változatos táplálkozásra, az a legjobb, ha olyan élelmiszereket választasz, amelyek fehérjében, omega-3 zsírsavakban, magnéziumban, D-vitaminban és lassú felszívódású szénhidrátban is gazdagok, vagy ilyen alapanyagokat kombinálj a tányérodon.
Fotók: Getty Images