Magas vérnyomással és izomgyengeséggel küzdesz? Káliumhiány lehet az oka
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Mennyei, krémes rizskoch: a nagyi receptje alapján
Ropogós
Ezért érdemes beszerezni konyhai hőmérőt: a húsok tökéletesre sülnek
Sült édesburgonya sok fűszerrel: sütőben pirul ropogósra
Krémes, csupa csoki torta: cékla tartja szaftosan a tésztát
Illatos fokhagymás rizs: tökéletes köret húsok mellé
Tárkonyos csirkeleves sajtgombóccal: kiadós és finom
A vitaminok és ásványi anyagok fontos szerepet játszanak az egészség megőrzésében, káliumra is szüksége van a szervezetnek, ezért gondoskodni kell a folyamatos pótlásáról.
Az emberi szervezet átlagosan 150 gramm káliumot tartalmaz, a napi bevitel szükséges mennyisége egy felnőtt esetében 3500-4700 milligramm. A kálium hozzájárul a sejtek megfelelő működéséhez, ugyanis 98%-a a sejteken belül található, ezen belül 80%-a az izmokban, a maradék pedig a csontokban, májban és a vörösvérsejtekben.
A kálium ásványi anyag, de elektrolit is egyben, ugyanis vízben oldódva pozitív töltésű ionokat termel, így vezeti az elektromosságot, nagyon fontos szerepe van a szervezet megfelelő működésében, az izom- és az idegműködésre is hatással van.
A folyadékszint egyensúlyáért felel
Az emberi test 60%-a víz, amelynek 40%-a a sejteken belül, 20%-a azokon kívül található. A sejteken belül a kálium határozza meg a víz mennyiségét, a sejteken kívüli pedig a nátrium. Akkor működik jól a szervezet, ha a sejteken belül és kívül egyenlő arányban vannak az elektrolitok a víz mennyiségéhez képest. Ha a sejtben található elektrolitok mennyisége nő, a sejtbe több folyadék áramlik be, ha csökken, több folyadék áramlik ki. A folyadékszint egyensúlya nélkülözhetetlen a megfelelő ideg- és izomfunkciókhoz, a sejtek hidratációjához és a sav-bázis egyensúlyhoz. Ha ez felborul, dehidratáció alakulhat ki, a szív és a vese egészsége is veszélybe kerülhet.
Hatással van az idegrendszer működésére
Az idegimpulzusokat alapvetően a nátrium és a kálium, illetve azok sejtekből történő ki- és sejtekbe történő belépése generálja. Ha azonban csökken a szervezetben a kálium szintje, az az idegrendszer működésére is hatással lehet, közvetve pedig az izomösszehúzódásra, a szívritmusra és a reflexekre is. Ha a szív nem dobog megfelelően, nem pumpálja a vért az agyba, szervekbe és izmokba, általános gyengeség, de komolyabb tünet is jelentkezhet.
Megelőzi a csontritkulást és az izomgyengeséget
Bár a csontok egészségéért elsősorban a kalcium felel, a káliumnak is szerepe van benne azáltal, hogy szabályozza, csökkenti a vizelettel távozó kalcium mennyiségét. Illetve szintén ennek a tulajdonságának köszönheti, hogy segít megelőzni a vesekő kialakulását.
Ha nincs elegendő kálium a szervezetben, akkor izomgyengeség vagy izomgörcs alakulhat ki.
Szabályozza a vérnyomást
Míg a nátrium magas vérnyomást okoz, a kálium csökkenti a nátriumszintet, segít eltávolítani a felesleges nátriumot, enyhíti az erek falának feszülését. A magas vérnyomás stroke-hoz, szívelégtelenséghez vezethet, ezért kell rá fokozottan figyelni.
A káliumhiány jelei
A káliumhiány tünetei közé tartozik az izomgyengeség, a légzési nehézségek, szívritmuszavar, de étvágytalanság, hányinger is jelentkezhet. A fáradtság is vele járó tünet.
Fontos a megfelelő káliumbevitel
Megfelelő táplálkozással könnyedén gondoskodhatsz a káliumbevitelről, hiánya ritkán alakul ki, hiszen majdnem minden élelmiszerben megtalálható kisebb-nagyobb mennyiségben, de a növényi eredetű táplálékok több káliumot tartalmaznak. Ha azonban valami miatt káliumot veszítesz, ilyen a vesebetegség, a vizelet- és hashajtó gyógyszerek alkalmazása, a hasmenés, hányás, akkor mindenképpen pótolni kell. A túlzott alkoholfogyasztás is befolyásolhatja a kálium mértékét.
Túladagolni szerencsére nagyon nehéz, de nem veszélytelen, mérgezést is okozhat a túlzott káliumbevitel.
Miben van kálium?
Szinte minden élelmiszerben megtalálható, de a legnagyobb mennyiségben az alábbi ételekben, 100 grammhoz viszonyítva adtuk meg a kálium mértékét:
- Sült krumpli: 544 mg kálium
- Portobello gomba: 521 mg kálium
- Avokádó: 485 mg kálium
- Sült édesburgonya: 475 mg kálium
- Kelkáposzta: 447 mg kálium
- Spenót: 466 mg kálium
- Lazac: 414 mg kálium
- Banán: 358 mg kálium
- Főtt borsó: 271 mg kálium
Fotók: Getty Images