10 pompás főzelék a család örömére: másnap is finomak
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A főzelék a magyar konyha kedvelt fogása, mely bármilyen zöldségből készülhet, fasírttal és pörkölttel remek választás, akár másnap, újramelegítve is.
A főzelék a legtöbb emberben gyerekkori emlékeket idéz fel. A mázlisták a mama konyhájában megízlelhették, milyen is a jól készített főzelék, a kevésbé szerencsések a menzán utálták meg egy életre.
A suli konyhájában a sárgaborsó-, krumpli- vagy finomfőzelék a legtöbbször betonkeményre sikeredett, melyekre még ránézni is rossz volt. Persze akadt olyan iskola is, ahol finoman szolgálták fel a magyar konyha különlegességeit.
Bárhogy is legyen, a főzelék igenis finom, szinte bármiből készülhet, és olcsón ki lehet hozni. Érdemes felfedezni, újraálmodni a régi ízeket, kipróbálni új sűrítési technikákat, és főzelékbárokba is be lehet térni, ha egy jó főzelékre vágysz.
A főzelékeket bátran tervezheted két napra, hűtőben nem lesz semmi bajuk. Felmelegítve ugyanolyan finomak, mintha frissen készültek volna, persze csak akkor, ha a sűrítésnél óvatosan bánsz a liszttel. Használj szezonális zöldségeket, de ha épp mirelit vagy konzerv akad a kezedbe, akkor is érdemes egy jó kis főzeléket összedobni. Hogy meghozzuk a kedved a magyar konyha különlegességéhez, kedvenc főzelékreceptjeinket szedtük egy csokorba, melyek selymes textúrájúkkal és pompás ízükkel csábítanak.
Fokhagymás zöldborsófőzelék
Ez a zöldborsófőzelék rendkívül ízletes, köszönhetően a fokhagymának, a régi kedvenc teljesen új ízélményt nyújt így készítve. A sűrítése étkezési keményítővel és önmagával történik, a krémes textúra pedig a tejfölnek köszönhető. A főzelék mellé kínálj zöldségből vagy húsból készült fasírtot, ínyencek aszalt paradicsommal vagy sült paprikával próbálják ki.
Majoránnás krumplifőzelék
A krumplifőzelék babérlevéllel és majoránnával is készülhet, de egymás mellett is jól megfér a két ízesítő. A retró kedvenc hagyományosan lisztes sűrítéssel kerül az asztalra, ám ez ma már nem annyira divatos, inkább más alternatívát használnak. A lényeg, hogy a hőkiegyenlítésre mindig figyelj, mert akkor selymes, csomómentes főzeléknek örülhet a család.
Tárkonyos krumplifőzelék
A menzás krumplifőzelék csak egy rossz emlék lesz (persze nem mindenkinek), ha ezt a receptet készíted el. Nem mindennapi ízét a tárkonynak, borsikafűnek és a citromlének köszönheti. Az összekockázott krumpli dinsztelt hagymával egybeforgatva pirul, majd vízzel vagy alaplével felöntve fő puhára. Az étkezési keményítős sűrítésnek köszönhetően másnap is selymes a textúrája.
Kapros vajbabfőzelék
A hagyományos babfőzelék fokhagymás, fűszerpaprikás rántással készül, de ha nem riasztanak el az új dolgok, ízpárosítások, akkor kaporral bolondítva próbáld ki. A kapros vajbabfőzelék könnyű nyári fogás, mely fasírttal vagy pörkölttel kínálva az igazi. A főzelék sűrítése habarással történik, de önmagával is kipróbálható.
Tejfölös zöldbabfőzelék
A régi mamaféle ízek kedvelőinek a tejfölös zöldbabfőzelék a nagy kedvencük, melybe a zöldbab mellé néhány szem krumpli is kerül. A zöldbabfőzelék friss hüvelyesből készítve az igazi, de ha épp nincs szezonja, mirelit és befőtt is megteszi. Ebben a receptben fokhagyma és fűszerpaprika teszi izgalmassá a főzeléket.
Sárgaborsó-főzelék
A sárgaborsó fehérjében gazdag filléres alapanyag, melyből mennyei főzelék készülhet. A jó sárgaborsó-főzelék titka, hogy nem szabad sűríteni, mert akkor betonkemény lesz. Ahogy a borsó fő, puhul, saját magát sűríti, ezért pótolni kell a folyadékot, amit a hüvelyes magába szív. Az ízesítést ne gondold túl, hagyma, fokhagyma, babérlevél és pirospaprika bőven elég.
Tejszínes lencsefőzelék
A lencsefőzelék száraz és konzerves lencséből is kivitelezhető. Az előbbi gyorsabban elkészül, az utóbbit egy éjszakán át áztatni kell, és hosszabb idő szükséges a szemeknek, hogy megpuhuljanak. A főzelék ízesítésénél a hagyma és a babérlevél kötelező, de még fokhagyma is elfér benne. Szerethető, selymes textúráját a tejszín adja, így sokkal ínycsiklandóbb a régi kedvenc.
Zsenge tökfőzelék
A tökfőzelék melegen és hidegen is jólesik, főleg akkor, ha jó sok kapor is bolondítja. A tökfőzelék sűrítése liszttel is történhet, és hogy minél krémesebb legyen, a tejföl mellett mascarpone is kerül bele. A főzeléknek ecettel vagy citrommal add meg a pikantériáját.
Tejfölös cukkinifőzelék
A cukkiniből pompás főzelék készülhet, mely szezonális fűszernövényekkel ízesítve lesz igazán finom. Mivel a cukkini semleges ízű, jól lehet fűszerezni, remekül passzol hozzá a fokhagyma, medvehagyma vagy épp a kapor. A cukkinifőzelék a tökhöz hasonlóan melegen és hidegen is ízletes, pörkölttel vagy sült virslivel szuper ebéd.
Dahl
A dahl az indiai konyha egyik kedvelt fogása, mely leves, de annyira sűrű, hogy főzeléknek is beillik. Így ha kicsit különlegesebb főzeléket tennél az asztalra, akkor ez a színes, ízekben gazdag étel a legjobb választás. A fogás sárga lencséből készül, de vörös lencsével is működik a recept. Az elkészült étel magában is finom, de zöldségfasírttal vagy naankenyérrel is kínálható.
Fotók: Getty Images, Botos Claudia/Sóbors, Sági-Kühn Zsófia/Sóbors, Szász Eszter