Mit készíts medvehagymából, hogyan edd, mihez használd? Sok tippet adunk!

medvehagyma cover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Végre megjelent a piacokon, ott a zöldségeseknél is a tavasz első versenyzője: a medvehagyma. Elmondjuk, mihez esszük mi.

A címben feltett kérdésre az első válaszunk az lenne, hogy mindenre, mindenhogy, ez azonban enyhe túlzás lenne. A medvehagyma nagyon sok mindenhez jó, de nem mindennel érvényesülnek igazán a jó tulajdonságai. Vannak alapanyagok, amikhez jobban passzol, máshoz kevésbé, és az sem mindegy, hogyan használjuk.

Az a legnagyobb boldogság, mikor megjelennek az első csokor medvehagymák márciusban, azonnal túltankolom magam belőle, pedig egyszerre elég belőle csak egy csokorral, hiszen hamar elhervad. Az első csokor mindig szinte magában fogy el, mert talán ez a legjobb tulajdonsága: mindent feldob, amire rászórjuk, legyen az meleg étel, leves, főzelék vagy curry. Az első csokor viszont főszerepet kap, egy igazán finom szelet kovászos kenyéren, vajjal, vagy buggyantott tojáson, rántottán, de úgy, hogy semmi ne vonja el róla a figyelmet.

medvehagyma cikkbe1

Ha már itt tartunk, tavaszi kirándulásokon is lehet medvehagymát gyűjteni, sőt, érdemes is, de nagyon komoly körültekintés mellett, mert őrülten hasonlít a gyöngyvirág leveléhez, ami viszont mérgező. Ne kóstolással teszteljük, megtaláltuk-e, amit keresünk, hanem szaglással, hiszen a gyöngyvirággal ellentétben a medvehagymának nagyon erőteljes hagymaszaga van. 

Sokáig frissen

A medvehagyma akkor marad a legtovább friss, ha egy pohár vízbe állítjuk és lefedjük egy zacskóval, ami a fényől védi, tehát nem átlátszó,  így tesszük be a hűtőbe. Akár 3-4 napig is tudjuk használni olyankor, ha sokszor, de keveset ennénk csak belőle.

Ne főzd

A medvehagymával kapcsolatos legfontosabb szabály, hogy lehet, de egyáltalán nem érdemes hőkezelni. Akkor ugyanis minden ízét elveszíti, csak színt ad az ételnek, semmi értelme tehát sem a pogácsához keverni, se bármilyen ételbe főzni. Van viszont egy átmeneti megoldás, amely esetben az íz megmarad, mégis használhatjuk meleg étel ízesítéséhez. Amikor már a fogás megfőtt és készen van, elzártuk alatta a lángot, akkor keverjük bele a medvehagymát. Ilyen módon szoktam használni krumplipürébe, zöld curryhez, krémlevesekhez is. Nagyon jól passzol minden kókusztejes ételhez, de a legtöbb zöldséghez is megy, amihez amúgy adnánk fokhagymát vagy hagymát: a spenóthoz, káposztákhoz, paradicsomhoz, mégis leginkább olyan alapanyagokkal szeretem használni, amik magukban már kicsit unalmassá váltak a tél folyamán, mint mondjuk a cékla, a krumpli, a répa. 

medvehagyma cikkbe2

Kencék kedvence

Az összes klasszikus és kevésbé hétköznapi mártogatós vagy kence remek lesz medvehagymával a sima körözöttől kezdve a tojáskrémen át egészen a fetás, túrós, juhtúrós kenőkékig, amikbe amúgy hagyma kerülne.

Nyersen, de feldolgozva

Ha eljutottunk odáig, hogy elég volt a medvehagymás vajas kenyérből, akkor jöhetnek a különböző feldolgozási módok, de ezek is inkább nyers formái a fogyasztásának. Tavaly pestót készítettem belőle, amihez dió a legjobb alapnak. Ez a pesto nem csak tésztához jó, de sült hús, zöldség mellé vagy salátára, sőt, szendvicsbe is. Csodálatos salátaöntetek készíthetőek el vele, akár nagyon apróra vágjuk, akár nagyobb darabokban hagyjuk, bármilyen salátának jót fog tenni, elég az alap vinaigrette arányokat követni.

Fotók: Ács Bori/Sóbors

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon