
Honnan tudhatod, hogy az olaj megavasodott? Ezekből a jelekből veheted észre

Cikkek


Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával

Brokkolis partifalatok tele fehérjével: egészséges nasi vagy könnyű vacsi
Ropogós

Medvehagymás gombafejek a sütőből: tavaszi fogás kevés munkával

Gusztusos, baconnel körbetekert csirkemáj: egyszerű, de isteni

Puha, kevert tésztás mandulatorta: tejföltől omlós a sütemény

Sűrű tárkonyos csirkeraguleves: ezután nincs szükség második fogásra

10 kérdés a magyar konyháról: mi volt a Gundel-palacsinta neve eredetileg?
Az olaj az egyik leggyakrabban használt alapanyag, sütéshez, főzéshez egyaránt szükség van rá, de meddig használhatod biztonságosan, avagy miből veszed észre, ha esetleg megromlott?
Bár nagy valószínűséggel elfogy addigra, az olaj szavatossági ideje nagyjából 1 év. Ha régebbi, már kibontott olaj van a konyhádban, mielőtt használod, érdemes beleszagolni, ha furcsa, avas szagot érzel, illetve a színe sem a megszokott, akkor inkább ne használd el. Az avas szag felismerhető, teljesen más, mint az olaj jellegzetes illata.
A tartós élelmiszerek közül a lisztre is figyelj, mert nem tárolhatod a kamrádban korlátlan ideig. Ezeket az ételeket pedig azonnal dobd ki, ha lejárt a szavatossági idejük.
Hogyan avasodhat meg az olaj?
A növényi olajok telített és telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, ezeknek a zsírsavaknak más a tulajdonságuk és más-más arányban találhatóak meg a különböző olajokban is. Az avasodás vagy oxidáció attól is függ, hogy a zsírsavak milyen fajtájúak és milyen arányban vannak jelen az adott olajban.
Ezen kívül a fény, a hőmérséklet és a víz is tudja befolyásolni, ezért fontos, hogy mindig tedd rá az olajra a kupakját, és vigyázz, hogy ne érje víz. Az olajat ne tedd ki közvetlen napfénynek, mert ettől is megavasodhat. Túl hideg helyen se tárold, mert akkor meg zavarossá válhat. Az avasodás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is, mert az olajban mérgező anyagok is képződhetnek, amelyek többek között szívbetegségeket is okozhatnak.

Tárold helyesen az olívaolajat is
Az olívaolaj is - az étolajhoz hasonlóan - megavasodhat. Azért, hogy ezt megelőzd, már a vásárlás folyamán figyelj oda néhány dologra. Vásárláskor ellenőrizd, hogy mikor palackozták az olajat, lehetőleg azt vedd meg, amelynek a dátuma a lehető legközelebbi. Az olívaolajat a palackozástól számítva legfeljebb két évig használhatod fel. Olyan olajat vegyél, amely sötét üvegbe vagy fémdobozba van töltve, mert így jobban védve van a fénytől, később romlik meg. Ha megvetted, tárold hűvös, száraz helyen.

Figyelj a megváltozott ízre és illatra
Azt, hogy jó-e még az olaj, az illata és az íze alapján is meg tudod állapítani. Önts egy kis mennyiségű olívaolajat egy csészébe. Ha avas, az olívaolajat kellemetlenül édesnek fogod érezni, akárcsak az erjedt vagy rohadt gyümölcsöt. Az avas étolajnak pedig dohos, kesernyés illata van.
Ha nem vagy biztos a dolgodban az illata alapján, akkor meg kell kóstolni. Melegíts meg egy pohár olajat a kezedben, hogy szobahőmérsékletű legyen. Ha olívaolajjal van dolgod, vegyél egy evőkanálnyit a szádba, de ne nyeld le, lélegezz: az olívaolajnak jellezgetes íze van, könnyű felismerni, ha azonban semmilyen ízt nem érzel, akkor bizony megavasodott. Ezzel szemben az étolajnak éppen a semleges íze csap át avasba, savanykásba, kellemetlen ízűvé válik. Ha pedig avas, akkor kénytelen leszel megválni tőle.
Fotó: Getty Images