5 ötlet, mit kezdj a pestóval – Kerülhet pizzára, kenhetjük kenyérre, de még húst is pácolhatunk vele

pestocover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Az olasz konyha kedvenc szószát mindig tésztával egybeforgatva, esetleg főtt burgonya mellé fogyasztjuk, pedig a pesto jóval több lehetőséget rejt magában, kis kreativitással sokféle ételt tehet izgalmasabbá.

A legismertebb pesto a genovai, melynek összetevői: bazsalikom, olívaolaj, fokhagyma, parmezán és fenyőmag, illetve az alapfűszerek, só és bors gondoskodnak az ízek tökéletes harmóniájáról. 

A csodálatos zöld színben pompázó szósz másból is készülhet, például, ha továbbra is a feltűnő színnél maradunk, bébispenótot, rukkolát, petrezselymet vagy borsót is használhatunk bazsalikom helyett, de kedvelt változatok még a paradicsomos vagy paprikából készült pestók is. Érdemes játszani az ízesítéssel, kicsit édesebb vagy egészen pikáns irányba vihetjük. Kifejezetten jó választás az ízes szósz, ha gyorsan ennénk valamit - az alapanyagokat robotgépbe tesszük, selymes textúrájúra pürésítjük, utána már csak rajtunk áll, hogy tészta, krumpli mellé, esetleg kenyérre kenve falatozzuk.

A pesto hűtőben 2 hétig is tárolható, ha pedig szabadjára engedjük a fantáziánkat, az egyszerűnek tűnő finomságot sokféleképpen használhatjuk fel, megszokott kedvenceinkbe lehelhetünk új életet - hiszen még ha tésztára is kerül, roppanós zöldséggel egybeforgatva máris csavartunk egyet a megszokotton, sokkal gazdagabb, finomabb lesz. Hogy hogyan máshogy érdemes a pestót fogyasztani? Adunk pár remek ötletet, amelyeket érdemes kipróbálni.

Pizza

Én még nem találkoztam olyan emberrel, aki ne szeretné a pizzát. Vastag vagy vékony tésztával, fehér vagy piros mártással megpakolva, bárhogy jöhet - ha viszont szeretnénk kicsit újítani, akkor zöld szósz kerüljön rá. A bazsalikomos pestóhoz tökéletes illik a friss paradicsom és mozzarella, arra azonban ügyeljünk, hogy a szósszal csak módjával kenjük meg a tésztát.

Kenyér

Friss ropogós kenyéren is nagyon finom, érdemes azonban sütőbe tolni, kevés sajttal felturbózva sütni. Nem a megszokott, de nagyon finom melegszendvicset gyárthatunk így.

pestoct2

Levesek

Az olasz minestrone vagy mexikói stílusú levesek ízesítésénél érdemes használni. Paradicsomlevesben a bazsalikomos íze remekül érvényesül, de kínálhatjuk úgy is a levesek mellé, ahogy a paradicsommártást vagy az erős paprikát szoktuk - a pestót mutatós kis tálban tegyük az étkezőasztalra, a vendégeink pedig eldönthetik gazdagítják-e vele a levesüket.

Pácolás

A házi készítésű pestók tele vannak ízekkel, érdemes húsokat pácolni velük, de a pác készítésénél mindig több olaj kerüljön a szószba. Ezt a módszert grillezésnél is érdemes kipróbálni, kenjük meg vele a húst, utána már pirulhat is.

Salátaöntet

A pestót érdemes salátával egybeforgatni, ha nem félünk a merészebb ízpárosításoktól, a választott szószt érdemes egy kis majonézzel kikeverni, úgy kínálni a salátához.

Hűtőben, jól zárható üvegben 1-2 hétig eláll - az így tárolt pesto tetejére kevés olívaolaj is kerüljön, így megakadályozzuk a penészedés kialakulását. A pesto jól bírja a hibernálást - zacskóban, jégkockatartóban 2 hónapig áll el, de hagyományos befőzéssel is készülhet. A kész pestókat fertőtlenített üvegekbe tesszük, nedves dunsztban - forrástól számítva - 10 percig forraljuk, a vízben hagyjuk kihűlni, hűvös helyen tároljuk.

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük